Foto:
Foto:
Pred sprejetjem reforme bodo potrebna dodatna pogajanja.
Minister Andrej Bajuk podpira predlagano reformo pakta.

Ministri so se zato dogovorili, da se bodo 20. marca znova sestali na izrednem zasedanju in še enkrat skušali zbližati stališča. Reformo pakta naj bi sicer potrdili na vrhu EU-ja, ki bo 22. in 23. marca v Bruslju.

Predsedujoči EU-ju, Luksemburg, je na srečanju predlagal, da bi bil v obdobju negativne gospodarske rasti dovoljen več kot triodstotni proračunski primanjkljaj, države pa zaradi tega ne bi bile kaznovane. Nemčija, ki se s previsokim primanjkljajem spopada že tretje leto in je s Francijo tudi sprožila pogajanja, je med državami, ki najbolj kritizirajo predlog.

Luksemburško predsedstvo je predlagalo tudi seznam olajševalnih okoliščin za izogibanje kaznim zaradi kršitve temeljnih določil. Na seznamu naj bi bile temeljite reforme pokojninskih in zavarovalniških sistemov, vsako gospodarsko nazadovanje, vlaganja v raziskave in razvoj, med drugim pa tudi naravne katastrofe. V primeru Nemčije bi bili olajšava celo visoki stroški zaradi vnovične združitve v letu 1990. Do zdaj se je lahko država ukrepom izognila le ob dveodstotnem znižanju gospodarske rasti.

Juncker proti reformi pod vsakim pogojem
Luksemburški premier Jean-Claude Juncker je po zasedanju povedal, da ne izključuje možnosti, da se spremembe pakta sploh ne bi zgodile. "Ne bom predlagal reforme, ki bi pakt spremenila v banalni instrument brez kakršnega koli vpliva," je še dejal.

Slovenija podpira reformo
Slovenski finančni minister Andrej Bajuk ocenjuje, da je kompromisni predlog reforme dobra podlaga za končni dogovor. Pri tem je izrazil podporo stališču luksemburškega predsedstva, da je treba najti kompromis, in dodal, da so za našo državo predlogi sprememb popolnoma sprejemljivi. Kot je opozoril, pa bi Slovenija lahko preživela tudi s paktom v zdajšnji obliki.

Potrjen konvergenčni program
Sicer pa so ministri med drugim v svežnju s šestimi drugimi državami potrdili oceno dopolnjenega konvergenčnega programa za Slovenijo do leta 2007. Ocena je po besedah ministra Bajuka v globalu pozitivna, kljub ugotovitvi, da so zastavljeni cilji izpolnjeni le delno in da je slovenski program nekoliko neambiciozen.

O paktu sta se v nemškem Blombergu pogovarjala tudi nemški kancler Gerhard Schröder in francoski predsednik Jacques Chirac. Več tukaj.