Po ocenah Združenih narodov je skupni znesek premoženjskih koristi, pridobljenih s kaznivimi dejanji, v letu 2009 znašal 3,6 odstotka svetovnega BDP-ja. V Italiji prihodke organiziranega kriminala ocenjujejo na 150 milijard evrov letno, pri čemer so leta 2009 italijanski pravosodni organi začasno zamrznili za okoli 800 milijonov evrov sredstev, pridobljenih s kaznivimi dejanji oz. samo pol odstotka s kriminalom zasluženega dobička.
Udariti kriminalce, kjer jih najbolj boli
"Storilce moramo udariti, kjer jih najbolj boli - torej po denarju - ter njihov zaslužek vrniti v zakonito gospodarstvo, zlasti v teh kriznih časih. Organi pregona in sodni organi morajo imeti na voljo boljša orodja za sledenje toku denarja," je dejala evropska komisarka za notranje zadeve Cecilia Malmström.
Nova pravila bodo med drugim okrepila zmožnost držav članic za zaplembo sredstev, ki so bila prenesena na tretje osebe; prav tako bo lažje zapleniti sredstva, pridobljena z nezakonitimi dejavnostmi, tudi če je osumljenec pobegnil, pristojni organi pa bodo lahko začasno zamrznili sredstva, pri katerih obstaja tveganje, da bi brez ustreznega ukrepanja izginila.
V Sloveniji podoben zakon že velja
Za zakonsko uveljavitev v EU-ju morajo nova pravila potrditi Evropski parlament, vlade 27 članic in vsi nacionalni parlamenti. Slovenija je podoben zakon - zakon o odvzemu premoženja nezakonitega izvora - sprejela novembra lani. Zakon organom pregona ob sumu nezakonito pridobljenega premoženja omogoča finančno preiskavo za pet let nazaj. Predvideva tudi kazenski postopek, morebitno začasno zaplembo premoženja ter njegovo zamrznitev in odvzem.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje