Sosedi sta bili znova pozvani pred mednarodno sodišče. Foto: MMC RTV SLO
Sosedi sta bili znova pozvani pred mednarodno sodišče. Foto: MMC RTV SLO
Lojze Peterle o pozivu k reševanju mejnega spora v Haagu.
Evropski parlament
Evropski poslanci bodo o poročilu glasovali marca. Foto: MMC RTV SLO
Kakšni so odnosi med Slovenijo in Hrvaško?
Kakšen je napredek Hrvaške?

Do tega poziva je prišlo ob sprejetju poročila o napredku Hrvaške na poti v evropsko povezavo v letu 2008, ki ga je pripravil poslanec Hannes Swoboda. Odbor je ob tem pozdravil neformalni dogovor o reševanju spora na mednarodnem sodišču v Haagu, ki sta ga 25. avgusta 2007 sklenila predsednika vlad obeh držav.

Odbor v poročilu poleg tega "globoko obžaluje, da so pristopna pogajanja že nekaj časa učinkovito blokirana zaradi dvostranskih vprašanj". Takšna vprašanja ne bi smela biti ovira v pogajanjih, poudarja odbor, ki je hrvaško vlado in vlade sosednjih držav še pozval k hitri rešitvi odprtih vprašanj.

Zasedanja odbora so se udeležili tudi trije slovenski poslanci v Evropskem parlamentu, Lojze Peterle (NSi/EPP), Jelko Kacin (LDS/ALDE) in Aurelio Juri (SD/PES). Za poročilo je glasovala velika večina, 55 poslancev, dva sta bila proti, eden pa se je vzdržal.

Juri se ne strinja s stališči vlade, zato ni glasoval
Peterle in Kacin sta sicer glasovala za poročilo, Juri pa sploh ni glasoval - zaradi svojih stališč do reševanja vprašanja meje med Slovenijo in Hrvaško, ki so v nasprotju s stališči slovenske vlade, se je namreč odpovedal položaju podpredsednika skupnega parlamentarnega odbora EU in Hrvaške.

"Jasno in javno ne soglašam s stališčem naše vlade v zvezi z zaustavitvijo pogajanj s Hrvaško in sem se takrat odločil, da se institucionalno in aktivno s tem vprašanjem ne ukvarjam več. Zato sem tudi odstopil od položaja podpredsednika skupnega parlamentarnega odbora EU in Hrvaške," je Juri v Bruslju pojasnil svojo odločitev.

Peterle: Poziv je enostranski
Kot je v zvezi s pozivom med drugim dejal Peterle, je ta sicer enostranski, saj nagovarja k arbitraži, čeprav dokončna odločitev še ni bila sprejeta, poleg tega pa to niti ni naloga parlamenta.


Kacin: Hrvaški naj se omogoči umik spornih zemljevidov
Kacin pa je povedal, da v tem trenutku ne gre toliko za arbitražo kot za deblokado procesa približevanja. Po njegovih besedah je treba Hrvaški omogočiti, da priloge dokumentov, ki prejudicirajo mejo, izloči iz pogajalskega procesa. Kot se zdi, Hrvaška sama tega ni sposobna narediti, zato potrebuje zunanjo pomoč, je še dodal.

Poročilo marca na glasovanje
O poročilu bodo marca glasovali poslanci celotnega evropskega parlamenta na plenarnem zasedanju. Nekateri slovenski poslanci v Evropskem parlamentu so ob tem poudarili, da se lahko do takrat poročilo še spremeni.

E. S.

Lojze Peterle o pozivu k reševanju mejnega spora v Haagu.
Kakšni so odnosi med Slovenijo in Hrvaško?
Kakšen je napredek Hrvaške?