Foto:
Foto:

Hkrati pa stranka, na pragu največje širitve EU-ja, terja tudi mednarodno obsodbo totalitarnega komunizma in zavrača sprejem nekdanjih komunističnih politikov v evropske institucije.

Na kongresu 700 delegatov
Kongresa se je udeležilo okrog 700 delegatov, med katerimi je tudi precej predsednikov vlad različnih evropskih držav. Tako so danes med drugim spregovorili francoski premier Jean-Pierre Raffarin, italijanski premier Silvio Berlusconi, njun luskemburški kolega Jean-Claude Juncker in novi hrvaški premier Ivo Sanader.

Janša govoril o posledicah komunizma
Na kongresu je spregovoril tudi prvak SDS-a, ki je poudaril, da proces normalizacije v tranzicijskih državah še ni končan in da bodo še dolgo časa čutile posledice polstoletnega življenja brez demokracije, političnih svoboščin in zaščite človekovih pravic.

Ena od teh posledic so težave, s katerimi se srečujejo politične stranke, ustanovljene po padcu berlinskega zidu. Med te sodijo ostanki starih monopolov v financah, medijih in ideologiji, pa tudi še vedno neizoblikovan sistem vrednot. Po Janševih besedah je iz skupine prestrašenih prebivalcev težko oblikovati odprte in svobodne družbe.