Raziskava, ki jo je izvedel Gallupov inštitut, je pokazala, da članstvo v Evropski uniji najbolj podpirajo v najmlajši državi, na Kosovu, najmanj pa v državi, ki je cilju članstva najbližje, na Hrvaškem. Kar 89 odstotkov ljudi na Kosovu namreč meni, da je članstvo v EU-ju dobra stvar, takega mnenja pa je le 29 odstotkov Hrvatov, 38 odstotkov Hrvatov pa meni, da EU ni niti dobra niti slaba ideja. Nizko mnenje o Evropski uniji imajo tudi v Bosni in Hercegovini.
"Kosovo je optimistično, močneje verjame v vlado, ker je to prva vlada neodvisne države," je ugotovitve komentiral urednik prištinskega dnevnika Koha Ditore Veton Surroi, visoko zaupanje v EU pa je po njegovem mnenju tudi posledica pomanjkanja znanja. Še bolj kot v EU pa na Kosovu verjamejo v Nato. "Nato je religija Kosova," je povedal Surroi.
Srbi v EU, če jih bodo zaposlili
Srbi so s svojim življenjem nezadovoljni in imajo zato mešane občutke glede prihodnosti in članstva v EU-ju. Nekdanji srbski zunanji minister Goran Svilanović je EU-ju predlagal, naj v zameno za večjo podporo EU-ju poskrbijo, da bodo Srbi zaposleni. Prebivalci Bosne in Hercegovine so po ugotovitvah raziskave razočarani nad EU-jem, a obstajajo razlike v odnosu do EU-ja v Republiki srbski in Federaciji BiH, Makedonci pa so malodušni in se bojijo oboroženega spopada. Črnogorci po drugi strani čutijo, da so nekaj dosegli in da jih EU sprejema.
Balkan Monitor zanimajo pričakovanja ljudi
Na Gallupovem inštitutu so pojasnili, da je kljub velikemu zanimanju za Balkan zelo malo znanega o pričakovanjih in občutkih ljudi, ki tam živijo, sploh pa je to zanimanje usmerjeno v politiko in institucije. Zato so se odločili za zagon večletnega projekta Balkan Monitor, ki spremlja, kako ljudje na Balkanu doživljajo spremembe, ki se dogajajo okoli njih. "Vseskozi smo osredotočeni na to, kaj EU hoče od njih, ne pa tudi na njihova pričakovanja," je opozorila predstavnica bruseljskega inštituta European Policy Center, ki sodeluje pri raziskavi.
"Soočeni smo s protislovnimi ugotovitvami. Evropska integracija to regijo spet povezuje, državam postavlja skupni cilj, vendar je hkrati lahko tudi dejavnik, ki jih deli, zato moramo biti previdni," je ob predstavitvi raziskave poudarila Hedvig Morvai Horvat, direktorica Evropskega sklada za Balkan, ki sodeluje pri projektu Balkan Monitor. Svet se spreminja, zato se spreminjajo tudi kriteriji za vstop novih držav v EU, je še opozorila Morvai Horvatova.
B. T.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje