Krepitev odnosov z ZDA je ena glavnih nalog nemške kanclerke Angele Merkel. Foto: EPA
Krepitev odnosov z ZDA je ena glavnih nalog nemške kanclerke Angele Merkel. Foto: EPA

Najspornejša točka so podnebne spremembe, zato na tem področju ni pričakovati večjega napredka. Evropska komisarka za zunanje odnose Benita Ferrero Waldner in predsednik komisije Jose Manuel Barroso sta ocenila, da je bil v pogovorih dosežen napredek, a ameriški predsednik Bush še vedno zavrača omejitve izpustov toplogrednih plinov, ker bi to škodilo mednarodnemu gospodarstvu.

Podpisan dogovor o odprtem nebu
ZDA in EU sta podpisala dogovor o odprtem nebu, ki bo zmanjšal ceno čezatlantskega potovanja in obe strani zavezuje k prizadevanjem za nadaljnje odpiranje letalskih tgov. O tem se bosta partnerici pogovarjali v drugi fazi pogajanj o odprtem nebu, ki naj bi evropskim prevoznikom omogočila nakup ameriških letal. Kljub številnim ugodnostim dogovora o odprtem nebu je Mednarodno združenje letalskih prevoznikov opozorilo, da sporazum ni uravnotežen, saj ameriškim prevoznikom omogoča popoln dostop do notranjega trga EU-ja, obratno pa ne velja.

Kdaj skupni evropsko-ameriški trg?
Novi čezatlantski ekonomski dogovor, ki naj bi z odpravljanjem medsebojnih regulacijskih ovir na več kot 40 področjih povečal trgovino in investicije, naj bi položil temelje skupnemu evropsko-ameriškemu trgu.

ZDA ostro z Iranom
Pogovori naj bi tekli tudi o Rusiji in statusu Kosova ter ameriškem načrtu za postavitev protiraketnega ščita v Evropi, glede odnosov s Teheranom pa bo na dnevnem redu iranski jedrski program. Ameriški predsednik je povedal, da bo ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice v morebitnih pogovorih z iransko stranjo na konferenci v egiptovskem Šarm El Šejku nepopustljiva in bo Iran opomnila, da se mora odpovedati svojemu programu bogatenja urana.

Bush je še enkrat ponovil, da je namen postavitve protiraketnega ščita v Evropi preprečiti morebitni iranski napad in da je v interesu Moskve, da ima takšen sistem.