Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je ob koncu dvodnevnega zasedanja v Bruslju opozoril, da mora pred nadaljevanjem širitve povezave najprej "pospraviti po hiši", da bo Unija lahko postala močnejša na svetovnem odru. "Toda vrata v Evropsko unijo bodo ostala odprta," je poudaril Barroso, tako za Turčijo kot tudi države Zahodnega Balkana.
EU na zasedanju ni postavljal nikakršnih novih pogojev, je povedal predsedujoči Uniji, finski premier Matti Vanhanen, ob tem pa opozoril na dosledno izpolnjevanje pogojev za članstvo. EU tako pušča na široko odprta vrata, po drugi strani pa opozarja na pomen javne podpore širitvi in absorbcijske sposobnosti.
Barroso je ob tem dejal, da je jasno, da širitev Unije ni niti diplomatski niti birokratski, ampak demokratični proces. Vseeno pa je bolj kot ne jasno, da je EU dal signal, da se bo širitev ustavila za nekaj časa, ne pa seveda končala. Prvi predpogoj je še vedno ustava.
Pogajanja s Turčijo dokončno na hladnem
Voditelji so tudi potrdili ponedeljkov sklep zunanjih ministrov, ki so delno zamrznili ali omejili pristopna pogajanja s Turčijo, potem ko ta po mnenju EU-ja ne spoštuje carinskega protokola in noče v celoti odpreti svojih pristanišč in letališč za ciprska letala in ladje.
Srbija mora predati Mladića
V primeru Srbije pa so voditelji poudarili, da je pogoj za njeno približevanje Uniji celovito sodelovanje s haaškim sodiščem za vojne zločine, pri čemer je francoski predsednik Jacques Chirac omenjal predvsem prijetje Ratka Mladića. Pojasnil je tudi, da bo po Hrvaški vsaka država, ki bo želela vstopiti v Unijo, to morala potrditi na referendumu.
Slovenski premier Janez Janša je za TV Slovenija povedal, da med članicami ni dvoma o nadaljnji širitvi na prostor zahodnega Balkana, vendar pa obstaja veliko dvomov, v kateri smeri naj gre širitev. Dodal je še, da bo prav trojka Nemčija-Portugalska-Slovenija, ki bo predsedovala Uniji v naslednjih 18 mesecih, odigrala bistveno vlogo pri iskanju soglasja in rešitev.
Schengen razširjen v enem letu
Nadzor nad notranjimi mejami naj bi znotraj EU-ja odpravili do decembra 2007. Voditelji EU-ja so ob sklepu o širitvi schengenskega območja poudarili, da morajo nove države članice, med njimi tudi Slovenija, izpolniti vse pogoje za vstop v schengenski pravni red, da bodo nadzor nad mejami res lahko odpravili najkasneje do marca leta 2008.
Migracije so še vedno problem
Med glavnimi temami razprav voditeljev je bilo še sodelovanje na področju pravosodja in notranjih zadev, predvsem na področju migracij. Voditeljem ni uspelo doseči dogovora o spremembah odločanja na področju policijskega in pravosodnega sodelovanja, čeprav naj bi bil zdajšnji način glavna ovira za vodenje učinkovitejše politike EU-ja pri upravljanju z nezakonitimi migracijami.
Ustavno krizo je treba preseči
Voditelji Unije so se strinjali tudi, da bi morali pogajanja o ustavni pogodbi končati do konca leta 2008. Španija in Luksemburg sta predlagala, da bi se vseh 16 držav, ki so do zdaj že ratificirale ustavno pogodbo, januarja prihodnje leto sešlo v Madridu in proučilo mogoče rešitve za izhod iz slepe ulice. Države bi namreč rade pomagale Nemčiji, da bi med svojim predsedovanjem pripravila dokument predlogov za izhod iz ustavne krize. Pogajanja o ustavi bodo zaznamovala tudi petkova pogajanja.
O Galileu še nič odločenega
Slovenski premier Janez Janša je pojasnil, da na vrhu EU-ja niso razpravljali o sedežu nadzornega organa sistema Galileo, za katerega se med enajstimi kandidatkami poteguje tudi Slovenija, so pa ob robu vrha potekali pogovori o tem. Po Janševih besedah vse več držav podpira slovensko stališče, da je potrebno najprej razjasniti pomen sklepa iz leta 2003, po katerem naj bi sedeži novih institucij v EU-ju pripadali novim članicam. Poleg Slovenije se za sedež Galilea med novinkami potegujeta le še Češka in Malta.
Bolgarija in Romunija, dobrodošli!
Voditelji, ki bodo še nadaljevali pogajanja, so slovesno zaznamovali tudi priključitev Bolgarije in Romunije, ki se bosta Uniji pridružili 1. januarja. "Gre za zgodovinski trenutek, na katerega je Unija lahko ponosna," je dejal Barroso.
A. M./A. L.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje