Sprejete smernice naj bi približale uresničevanje reform lizbonske strategije. Foto: RTV SLO
Sprejete smernice naj bi približale uresničevanje reform lizbonske strategije. Foto: RTV SLO
Finančni minister Andrej Bajuk
Bajuk meni, da bi lahko Velika Britanija storila pomemben korak na poti k novi finančni perspektivi. Foto: RTV SLO

Te je Evropska komisija sprejela kot enega od ukrepov za uresničevanje reformirane lizbonske strategije. Med njimi velja omeniti predvsem zagotavljanje gospodarske stabilnosti, poglabljanje in širitev notranjega trga ter politiko za polno zaposlenost, večjo kakovost in produktivnost na delu.

Smernice so razdeljene na tri vsebinske sklope, to je na makro- in mikrogospodarske ter zaposlovalne smernice.

Stroga določitev reform
Države članice morajo do 15. oktobra pripraviti nacionalne programe reform ter v njih jasno določiti prednostne naloge in način izpolnjevanja. Njihovo izvajanje bo komisija podrobno spremljala, in sicer skozi redna letna poročila. Finančni ministri so od Italije zahtevali, da do konca leta 2007 zniža proračunski primanjkljaj pod dovoljeno mejo treh odstotkov bruto domačega proizvoda. Podobno opozorilo je dobila tudi Portugalska.

Kdaj do finančne perspektive?
Na zasedanju pa je britanski finančni minister Gordon Brown v luči terorističnih napadov na London kolege pozval, naj okrepijo boj proti financiranju terorizma. Nove članice, med njimi tudi Slovenija, pa so Veliko Britanijo pozvale, naj nadaljuje junija propadla pogajanja o prihodnji finančni perspektivi. Finančni minister Andrej Bajuk je ob tem ocenil, da bi se lahko pogajanja pod taktirko britanskega predsedstva uspešno zaključila še pred novim letom.