Predstavniki držav članic EU-ja in Evropskega parlamenta so se dogovorili, da bo Europol v okviru svojih operacij lahko sodeloval s spletnimi službami in državami, ki niso članice Unije. Sporazum določa tudi standarde za upravljanje podatkov in Europolu daje pooblastila za razvoj novih tehnologij za opravljanje njegovega dela.
Širjenje pooblastil Europola je pozdravila evropska komisarka za notranje zadeve Ylva Johansson. "Z okrepljenim mandatom (...) Europol potrjuje svoje vodilno mesto v svetu na področju razvoja novih tehnologij za kazenski pregon," je dejala.
Sporazum morata po začasnem dogovoru uradno potrditi še Evropski parlament in Svet Evropske unije.
Evropska komisija je razširitev mandata Europola prvič predlagala že decembra 2020 po vrsti džihadističnih napadov, med drugim v Avstriji, Franciji in Nemčiji.
V Europolu je zaposlenih približno 1000 ljudi, ki državam članicam EU-ja pomagajo preiskovati hude oblike mednarodnega kriminala in terorizma. Agencija je pristojna za ocenjevanje groženj, ki jih povzročajo organizirani kriminal in teroristične skupine.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje