Foto:
Foto:
Raffarina izid na sodišču ne skrbi.

Kot je pojasnil tiskovni predstavnik Evropskega komisarja za gospodarske in denarne zadeve Pedra Solbesa, Gerassimos Thomas, bo Evropska komisija zahtevala, naj sodišče tožbo obravnava prednostno.

Prednostna oziroma hitra obravnava pomeni, da sodišče o tožbi odloči v roku od treh do šestih mesecev, medtem ko običajni postopek traja v povprečju dve leti. Sodišče se sicer za postopek odloči samo, kot tudi samo oceni, ali tožbo sprejme ali jo zavrže.

Poskus Evropske komisije, da dokaže, da posamezne vlade ne morejo ignorirati evropskih zakonov in postopkov, bo verjetno povzročil nastanek dveh taborov in s tem nestabilnost na finančnih trgih.

Thomas je izrazil prepričanje, da za tožbo obstajajo utemeljeni razlogi, opozoril pa, da se tožba nanaša le na postopkovni in ne na gospodarski ali politični vidik ministrske odločitve. Komisija odločitve ni sprejela soglasno, temveč z večino.

Finančni ministri EU-ja so 25. novembra lani kljub izrecnemu nasprotovanju Evropske komisije odločili, da ustavijo postopek proti Nemčiji in Franciji, ki sta že tretje leto zapored prekršili najvišjo dovoljeno mejo proračunskega primanjkljaja, ter s tem paktu stabilnosti, glavnemu instrumentu za zagotavljanje stabilnosti evroobmočja, zadali hud udarec.

Francija in Nemčija sta se zavezali, da bosta do leta 2005, ki ga je kot rok postavila tudi komisija, obrzdali svojo porabo in primanjkljaj zmanjšali pod predpisane tri odstotke bruto domačega proizvoda.

Prvi odzivi na odločitev
"Komisija bi morala namesto konfrontacije med različnimi institucijami znotraj povezave vztrajati pri njihovem sodelovanju," je v prvem odzivu na odločitev Evropske komisije dejal nemški finančni minister Hans Eichel. Irsko predsedstvo EU-ju pa je sporočilo, da je tožba zadeva Evropske komisije, zato se vanjo ne želi vmešavati. Francoski premier Jean-Pierre Raffarin pa je dejal, da odločitev komisije spoštuje, ob tem pa dodal, da ga izid sodnih postopkov "ne skrbi".