To je pokazala redna polletna javnomnenjska raziskava Evrobarometer. 39 odstotkov vprašanih meni, da so evrovolitve res pomembne, 43 odstotkov pa da so delno pomembne.
Evropski parlament nad nacionalnimi
Slovenci se kažejo tudi kot najbolj prepričani, da ima Evropski parlament več moči kot nacionalni parlamenti - s tem stališčem se jih v celoti strinja 65 odstotkov, 22 odstotkov pa deloma. Sloveniji znova sledi Madžarska, na repu med deseterico pa je Češka. V novinkah se sicer s trditvijo popolnoma strinja 31 odstotkov vprašanih, prav toliko pa deloma.
Vpliv evroparlamenta na življenje
Kljub temu pa kar 41 odstotkov Slovencev ne verjame, da ima Evropski parlament neposreden vpliv na njihovo življenje. Tudi na splošno v deseterici takšno prepričanje ni posebej razširjeno - da ima Evropski parlament velik vpliv, meni 15 odstotkov ljudi, 33 odstotkov mu pripisuje določen vpliv, 37 odstotkov pa nobenega. Največji vpliv imajo po mnenju državljanov novink nacionalne in regionale vlade in parlament, deloma pa tudi EU.
Le tretjina zagotovo na volitve
Izgledi za volilno udeležbo niso najboljši, saj bo šlo le 32 odstotkov volivcev zagotovo na evrovolitve. V Sloveniji je sicer ta odstotek nekaj bolj spodbuden, saj zagotovo na evropske volitve namerava 39 odstotkov ljudi. Najvišja volilna udeležba se obeta Malti in Cipru, najmanjša pa v Estoniji in na Poljskem.
Kaj bodo upoštevali volivci?
Pri odločanju, koga voliti, bodo Slovenci skoraj v enaki meri upoštevali stališča do domačih (40 odstotkov) in do evropskih tem (39 odstotkov) pa tudi strankarsko pripadnost (30 odstotkov), osebnost kandidata (37 odstotkov) in njegove politike (43 odstotkov). V povprečju bodo v deseterici prevladovala stališča do domačih tem, osebnost kandidata in njegove politike, še kaže raziskava.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje