Koizumi je poudaril, da je zaskrbljen in da se EU pri odpravljanju embarga zaveda tega. Po njegovem mnenju hoče EU vprašanje rešiti tako, da ob tem ne bi nastale nove težave.
Predsedujoči EU-ju, luksemburški premier Jean-Claude Juncker, je dejal, da v primeru odprave embarga iz leta 1989 in povečanja prodaje orožja nočejo ogroziti varnostnega položaja v Aziji. Zagotovil je še, da EU ne bo vlekel nenadnih potez pri reševanju tega vprašanja.
Rešitev naj bi oblikovali do junija
Luksemburško predsedstvo se trudi najti rešitev glede odprave embarga do junija, pri tem pa so pod velikim pritiskom Nemčije in Francije, ki sta najbolj zavzeti zagovornici odprave embarga.
Med članicami EU-ja so se dvomi po odpravi embarga pojavili predvsem po sprejetju zakona v kitajskem kongresu, ki tej velesili v primeru odcepitvenih teženj Tajvana omogoča vojaško posredovanje na otoku.
Dogovori o Iterju brez končnih sklepov
Evropski voditelji in Koizumi so govorili tudi o lokaciji fuzijskega reaktorja Iter, saj ga hoče EU gostiti v francoskem Cadarachu, Tokio pa v Rokašo Muri. Koizumi je zatrdil, da bodo storili vse, da se bo dogovor o lokaciji zgodil v najkrajšem možnem času. Pogovori so se premaknili z mrtve točke ob aprilskem obisku komisarja Janeza Potočnika na Japonskem, je pa EU že pred tem napovedal, da želi dogovor do poletja, saj se bo v nasprotnem primeru projekta lotil sam, s podporo partneric, to je Rusije in Kitajske. Japonsko podpirajo ZDA in in Južna Koreja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje