Francoski predsednik in nemški kancler sta se v francoski prestolnici srečala ob 62. obletnici podpisa Elizejske pogodbe in dva dni po prisegi Trumpa za novega predsednika ZDA.
Oba voditelja sta na skupni novinarski konferenci zaradi sprememb v ameriški administraciji poudarila zlasti potrebo po močni Evropi, za kar je ključno okrepiti sodelovanje, ob tem pa zagotovila, da je francosko-nemški tandem trden.
"Naše stališče je jasno. Evropa je veliko gospodarsko območje z okoli 450 milijoni državljanov. Močni smo, stojimo skupaj. Evropa ne bo klonila in se skrivala," je bil odločen Scholz, ki je sicer priznal, da bo predsednik Trump izziv za Evropo.
"Po inavguraciji nove administracije v ZDA je bolj kot kdaj koli prej potrebno, da Evropejci in naši državi odigramo svojo vlogo pri utrjevanju združene, močne in suverene Evrope," je dejal Macron, ki si že dolgo prizadeva, da bi bila Evropa samostojnejša.
Trump, ki je po izvolitvi s trgovinskimi ukrepi najbolj grozil Kitajski, Mehiki in Kanadi, je v torek s carinami zagrozil tudi Evropski uniji.
"Z nami ravnajo slabo, zelo slabo. Tako da se jim obetajo carine," je dejal na novinarski konferenci v Beli hiši. "Brez tega ni pravičnosti," je dodal republikanski predsednik.
Macron in Scholz sta poudarila, da so jeklarska, avtomobilska in kemična industrija, ki so morebitne tarče ameriških sankcij, ključne za evropsko gospodarstvo.
"Francosko-nemški odnosi se morajo hitro ogreti"
Nekateri poslovneži in analitiki sicer ob tem spomnijo na prvi predsedniški mandat Trumpa, ko je pogosto javno grozil s carinami in drugimi ukrepi, ne da bi jih na koncu uresničil, a številni se po drugi strani bojijo, da bo tokrat pogumnejši v svojih potezah zaradi močnega ljudskega mandata in večje podpore v obeh domovih kongresa.
Številne države članice Evropske unije imajo izvozno usmerjena gospodarstva, in ker se že spopadajo z višjimi stroški energije zaradi vojne v Ukrajini in upočasnitvijo trgovine s Kitajsko, jim ideja o novi fronti z ZDA ni všeč.
Aktualna voditelja Nemčije in Francije se sicer spopadata z notranjepolitičnimi težavami. Macron se je po neuspehu zaveznikov na parlamentarnih volitvah julija lani znašel v težavnem položaju, medtem ko Scholza v kratkem čakajo predčasne parlamentarne volitve, na katerih se mu napoveduje poraz.
Francosko-nemški voditeljski par se je v zadnjih letih razhajal glede številnih vprašanj, kar je upočasnilo odločanje v EU-ju in pustilo vodstveno vrzel, ki so jo institucije EU-ja težko zapolnile.
"Francosko-nemški odnosi se morajo zelo močno in zelo hitro ogreti," je povedal vir iz francoske vlade, ki je želel ostati anonimen. "Evrope ne bo mogoče znova zagnati brez močnega francosko-nemškega para," je še dodal.
A medtem ko si vodilni nemški politiki prizadevajo za sporazum o prosti trgovini med Evropo in ZDA, Francija nasprotno pravi, da mora EU zavrniti ekonomsko prisilo in uporabiti proticarine, če bo tarča ameriških trgovinskih ukrepov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje