Nemškemu predsedstvu se čas za iskanje rešitve za evropsko ustavno pogodbo počasi izteka. Foto: EPA
Nemškemu predsedstvu se čas za iskanje rešitve za evropsko ustavno pogodbo počasi izteka. Foto: EPA
V Varšavi (na sliki) glede odločanja ne nameravajo popuščati. Foto: EPA
Zastava EU-ja
Poljsko pri njenem predlogu o razdelitvi glasov izrecno podpira le Češka.

Predsedujoča EU-ju je nemškim poslancem v Berlinu dejala, da je sprejemljiva le rešitev v "obliki, ki bo zagotavljala prihodnje delovanje Evropske unije". Zatrdila je, da je cilj nemškega predsedstva, da "ohrani bistvo ustavne pogodbe, vendar ne da bi pri tem od državljanov zahtevali preveč".

Predlog, ki ga bo tako predsedstvo predložilo na vrhu, bo upošteval zaskrbljenost tistih v Evropi, ki menijo, da se Evropa razvija v superdržavo, ki slabi nacionalne države. Merklova je dodala, da sama teh skrbi sicer nima, da pa jih mora sedemindvajseterica jemati resno. Prav zato naj v novi pogodbi ne bi bili več omenjeni evropski simboli, kot sta zastava ali himna.

Težav s Poljsko ne gre pomesti pod preprogo
Glede zahtev Poljske, da bi spremenili predviden način odločanja, je Merklova povedala, da ne želi težav pometati pod preprogo. "To nam ne bo pomagalo, težava ostaja in rešitve še ni na vidiku," je dodala.

Po njenih besedah bi bilo treba rešitev najti le s soglasjem vseh držav članic Evropske unije, rešitev pa je lahko le takšna, da bo omogočala delovanje celotne Unije. Če na vrhu rešitve ne bi našli, to po mnenju Angele Merkel ne bi pomenilo propada Evrope, bi pa imelo težke posledice zanjo.

Poljska sicer vztraja, da je treba v novi pogodbi spremeniti dogovor o načinu odločanja v Uniji. Evropska ustava namreč predvideva sistem glasovanja po načelu dvojne večine, medtem ko Poljska predlaga pravilo kvadratnega korena, ki bi vsaki članici EU-ja pri odločanju s kvalificirano večino v Svetu EU-ja dalo toliko glasov, kolikor znaša kvadratni koren števila njenega prebivalstva v milijonih. Takšen sistem bi dal srednje velikim državam (Poljski, Španiji, Romuniji) več vpliva, večjim državam (Nemčiji, Franciji, Veliki Britaniji) pa bi ga nekoliko odvzel.

Voditelji o ustavi 21. in 22. junija
Evropski voditelji bodo skušali doseči dogovor o prihodnji evropski ustavni pogodbi 21. in 22. junija v Bruslju. Veliko evropskih držav, med njimi tudi Slovenija, si želi, da bi rešitev našli še med nemškim predsedovanjem sedemindvajseterici.