Predsednica nemških Krščanskih demokratov Merklova se v pismu, ki ga je poslala le konservativnim predsednikom vlad držav članic EU-ja, zavzema za privilegirano partnerstvo Turčije.
Merklova zatrjuje, da bi vstop Turčije politično, gospodarsko in socialno preveč obremenil Evropsko unijo in ogrozil povezovanje Evrope.
Pismo konservativnim premierjem
Angela Merkel je pismo med drugim naslovila na avstrijskega kanclerja Wolfganga Schüssla, francoskega premierja Dominiqua de Villepina, italijanskega premierja Silvia Berlusconija, nizozemskega premierja Jana Petra Balkenendeja in luksemburškega premierja Jeana-Clauda Junckerja. Pismo so prejele tudi konservativne vlade Grčije, Latvije, Malte, Slovaške in Slovenije ter zunanji minister Češke Cyril Svoboda.
Kopijo pisma sta prejela tudi predsedujoči Uniji, britanski premier Tony Blair, in predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso.
Oster turški odziv
Turške oblasti so v odzivu na pismo kandidatke za nemško kanclerko Angelo Merkel opozorile Unijo, da mora upoštevati dogovore, sprejete na vrhu decembra lani v Bruslju, in začeti pogajanja z Ankaro ne glede na odzive nekaterih članic, je poročal Radio Slovenija.
Turška izjava ni v duhu EU-ja
Francoski predsednik o izjavi Turčije, da podpis protokola EU-ja ne spreminja njenega odnosa do Cipra, meni, da ni v duhu Evropske unije.
Jacques Chirac je med pogovori s predsednikom Evropske komisije v Parizu dejal, da izjava Turčije predstavlja politične ter pravne težave in ni v duhu države, ki si prizadeva za članstvo v EU-ju. Julija je Turčija podpisala še zadnji protokol, ki je pogoj za začetek pristopnih pogajanj z EU-jem, vendar je ob tem izjavila, da podpis protokola ne pomeni priznanja grške ciprske vlade.
Francozi večinoma ne podpirajo vstopa Turčije v EU, nekateri pa od nje zahtevajo priznanje Cipra.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje