Slovenski zunanji minister je v Stockholmu precej
Slovenski zunanji minister je v Stockholmu precej "oblegan". Foto: EPA
Meja
Se nerešeno vprašanje le premika naprej? Foto: MMC RTV SLO

Informacijo je objavila nemška tiskovna agencija dpa, skupna uprava oziroma kondominij v Piranskem zalivu pa naj bi bil vzpostavljen za obdobje od 20 do 50 let. Kot so sporočili iz Zagreba, je z vsebino dvostranskih pogovorov seznanjenih izjemno malo ljudi, vse, kar se v medijih pojavlja na podlagi neimenovanih virov, pa ne more biti verodostojno.

Že po sestanku Boruta Pahorja in Jadranke Kosor na Trakoščanu pred mesecem dni je v javnost prišla novica, da naj bi bil dosežen dogovor o kondominiju. Več o tem, kaj kondominij sploh je, lahko preberete tukaj.

Tako slovenski zunanji minister Samuel Žbogar kot njegov hrvaški kolega Gordan Jandroković zatrjujeta, da je glede vprašanja meje precej dela že opravljenega. Rešitev naj bi bila blizu.

Kot je znano, v švedski prestolnici poteka neformalno srečanje zunanjih ministrov držav članic Evropske unije, danes pa so se jim pri pogovorih pridružili še kolegi iz treh kandidatk za članice. Slovenski in hrvaški zunanji minister sta pri tem "rešetala" tudi vprašanje meje.

O podrobnostih pogovorov slovenski zunanji minister za zdaj ne govori, saj gre, kot pravi, za tiho diplomacijo. "Tako o tem, kaj počnemo, ne razlagamo niti naši javnosti niti širši politiki doma. Vpleteni so samo premier, zunanji minister in manjša skupina strokovnjakov in želimo, da tako ostane," je pojasnil.

Žbogar: Smo na dobri poti do rešitve
Vendarle pa je Žbogar povedal tudi, da sta državi v pogovorih o reševanju vprašanja meje že opravili precej dela, nekaj pa ga je še pred njima. Zagotovil je tudi, da prihajajo bližje dogovoru oziroma da so na dobri poti do rešitve. "Vemo, kaj hoče Hrvaška, in vemo, kaj mi hočemo, tako želimo to sestaviti skupaj, tako da bomo vsi zadovoljni," je dodal.

"S hrvaškim kolegom sva se pogovarjala, pogledala, kje smo, kaj je bilo narejeno po zadnjem srečanju in kaj je še pred nami. Konkretnosti, kot veste, vam ne morem razgrniti. Naredila sva presek stanja in pogledala, kaj še ostaja odprto - obe strani imata zelo jasno sliko, kaj je tisto, kar je še odprto," je po srečanju pojasnil Žbogar.
Žbogar je že v petek ob prihodu v Stockholm napovedal, da bo o stanju pogovorov med državama obvestil tudi švedskega zunanjega ministra Carla Bildta, predstavnika predsedujoče države EU-ja. To je prvič, da je bilo švedsko predsedstvo obveščeno o podrobnostih pogovorov, Žbogar pa je povedal, da je Švedska pripravljena pomagati obema stranema, so pa za zdaj zelo zadovoljni, da pogovori potekajo bilateralno.

Jandroković: Ostalo je le še nekaj korakov
Optimizem je ob prihodu v Stockholm izrazil tudi hrvaški zunanji minister Gordan Jandroković, ki je dejal, da verjame, da bosta državi zelo hitro našli rešitev, s katero bosta obe zmagovalki. "Smo precej blizu, ostalo je le še nekaj korakov," je povedal.

Na vprašanje, kaj se je spremenilo v pogovorih med državama, je hrvaški minister odgovoril: "Pogovarjamo se, to je zelo dobra rešitev, ni druge, samo komunikacija, dogovor in položaj, ko bosta obe zmagovalki."

Tudi po pogovoru s slovenskim kolegom Jandroković podrobnosti ni razkrival. Kot je dejal, je kolege iz EU-ja obvestil o tem, da so hrvaške prioritete enake kot do zdaj: da je njihov glavni zunanjepolitični cilj vstop v Unijo, pri čemer bodo nadaljevali za to potrebne reforme. Po njegovih besedah je vsem veliko do tega, da se to vprašanje reši čim prej. Vprašanja, ali je realno pričakovati preboj še pred načrtovano pogajalsko konferenco Hrvaške in EU-ja 16. oktobra, pa ni želel komentirati, dokler se ne najde rešitve.

Tudi evropski komisar za širitev Olli Rehn je izrazil optimizem. Dogovoru naj bi bili vse bliže, kot pa je dejal, verjame, da obstaja politična volja tudi za zadnje "centimetre". Tudi politično ozračje v obeh državah je po njegovih besedah vse bolj pozitivno. Na vprašanje, ali bi bil mogoč dogovor že to jesen, pa je odvrnil, da bi to pričakoval.

Švedski časnik: Slovenija popušča?
Švedski dnevnik Dagens Nyheter je danes objavil pogovor z vodjo slovenske diplomacije, v katerem minister ponavlja, da je premik blizu. V podnaslovu članka pa naj bi v prevodu iz švedščine pisalo, da je "po zaslugi švedske tihe diplomacije Slovenija tik pred tem, da bi popustila v nasprotovanju članstvu Hrvaške v EU-ju".

Minister Žbogar se je na to odzval z besedami: "To pa je napačna interpretacija tega, kar se dogaja. To, kar se zdaj dogaja, ni popuščanje Slovenije, to je iskanje rešitve, tako da bo lahko Hrvaška nadaljevala in da bomo hkrati tudi mi dosegli to, kar hočemo, se pravi, nekako našli način za rešitev mejnega vprašanja."