Minister za gospodarstvo meni, da je razvoj obnovljivih virov energije zelo pomemben, zato se zavzema za vzpostavitev sistema odjema zelene elektrike. Foto: RTV SLO
Minister za gospodarstvo meni, da je razvoj obnovljivih virov energije zelo pomemben, zato se zavzema za vzpostavitev sistema odjema zelene elektrike. Foto: RTV SLO
Jedrska elektrarna Krško

Minister za gospodarstvo je po sestanku ministrov, pristojnih za energijo, dejal, da je ambiciozni predlog komisije o lastniški ločitvi proizvodnje energije od njene distribucije trčil ob zelo različna stališča. Ministri so podprli predlog za "učinkovito ločitev", vendar ni bilo enotnih pogledov, kako bi to dosegli.

Predlogu komisije za lastniško ločitev proizvodnje od distribucije je nasprotovala predvsem Francija, ki ima prek podjetja EdF vzpostavljen učinkovit sistem centraliziranega vodenja energetske verige.

Slovenija je podprla predlog Evropske komisije, saj sama nima težav z ločitvijo proizvodnje od distribucije. Proizvodnjo zagotavljata Holding slovenskih elektrarn in Gen energija, Eles pa zagotavlja prenos do petih različnih distributerjev.

Na področju plina so tržne storitve Geoplina ločene od Geoplina Plinovodov, ki skrbi za omrežje. Lastniško sicer podjetji nista ločeni, a na direktoratu za energijo v okviru ministrstva za gospodarstvo zatrjujejo, da to ne predstavlja večjih težav.

Neobvezujoči cilji na področju obnovljivih virov
Ministri so se posvetiti tudi razpravi, ali naj bodo cilji EU-ja glede obnovljivih virov energije obvezujoči za članice. Vizjak je povedal, da bo Slovenija do leta 2020 težko zvišala porabo obnovljivih virov energije na 20 odstotkov.

Članice so se izrekle za splošni nezavezujoči cilj, da bodo obnovljivi viri leta 2020 predstavljali vsaj 20 odstotkov celotne energije. Hkrati so si zadali obvezujoči cilj, da bodo biogoriva predstavljala 10 odstotkov celotne porabe.