Nemška centralna banka omogoča časovno neomejeno menjavo mark v evre brez provizije. Foto:
Nemška centralna banka omogoča časovno neomejeno menjavo mark v evre brez provizije. Foto:

V nasprotju s politiki in ekonomisti, ki uvedbo evra ocenjujejo kot izjemno zgodbo o uspehu, nemški porabniki skupno evropsko valuto povezujejo s podražitvami.

Marka se je poslovila 28. februarja, ko se je končalo prehodno obdobje dvojnega obtoka gotovine. Kljub temu pa je z njo ponekod še vedno mogoče plačevati. Med drugim to omogočajo trgovske hiše, kot sta C & A in Kaufhof, ter telefonske govorilnice nemškega Telekoma. Pogovore v 70.000 govorilnicah se da namreč plačevati s starimi kovanci.

Po podatkih nemške centralne banke (Bundesbanke) naj bi imeli Nemci doma še 14,4 milijarde mark. Del te vsote je v numizmatičnih zbirkah ali izgubljen oziroma uničen, del pa tudi v tujini, kjer je bila marka vzporedno plačilno sredstvo. Dnevno v Bundesbanke marke prinese okoli 1.800 strank. V povprečju vsak zamenja 530 mark, vsak nemški državljan pa naj bi imel "v žepu" še 90 mark.

Bankovce in kovance nekdanje valute najpogosteje najdejo pri pospravljanju ali selitvah, pa tudi v starih oblekah in knjigah.