Novi evropski ustavi trenutno še ne kaže najbolje. Foto: EPA
Novi evropski ustavi trenutno še ne kaže najbolje. Foto: EPA
Evropski časopisi
Evropski volivci so prvotni predlog ustave v velikih in vplivnih državah Unije, kot sta Francija in Nizozemska, zavrnili. Foto: EPA

Bot je prepričan, da bi iz prvega poglavja ustave lahko črtali naslov in omembo evropske zastave in himne, saj naj bi se Nizozemci na referendumu uprli evropski ustavi tudi iz strahu pred nastankom "superdržave" EU. Bot je znova poudaril, da Nizozemci o enakem besedilu ne bodo glasovali.

Treba je urediti jasno ločitev pristojnosti in podpreti solidarnost in proporcionalnost, je dodal Bot. Tako naj bi v Bruslju odločali le, če bi bilo delovanje lokalnih ali nacionalnih oblasti neučinkovito, in še to samo v okviru pogodb, sprejetih na ravni Evropske unije.

Nepriljubljena nizozemska stališča
Po pisanju spletnega biltena EUobserver bi tovrstna stališča lahlo Nizozemsko pripeljala v spor s članicami in Evropsko komisijo, ki prav v prvem poglavju ustave vidi njeno jedro. Iz ustave pa naj bi po Botovem prepričanju lahko izpustili tudi drugo poglavje, ki vsebuje listino temelnjih pravic, saj bi Unija lahko pristopila kar k Evropski konvenciji o človekovih pravicah, ki je leta 1950 nastala v Svetu Evrope.

Bot: Francoski predlog nezadosten
Nizozemska zavrača predlog prenove ustavnega besedila, ki ga je septembra predstavil francoski notranji minister Nicholas Sarkozy. Njegova "mini" ustava preprosto ne zadostuje, pravi Bot, saj se predlog nanaša zgolj na institucije, nova ustava pa bi morala "odražati skrbi in vprašanja državljanov".

Raziskave nizozemskega javnega mnenja kažejo, da bi lahko stranka krščanskih demokratov, ki ji pripadata Bot in nizozemski premier Jan Peter Balkenrende, zmagala na volitvah 22. novembra. Podpora laburistični opoziciji v zadnjem času namreč opazno pada.