Skupna ustavna pogodba zaenkrat obstaja le kot upanje. Foto: EPA
Skupna ustavna pogodba zaenkrat obstaja le kot upanje. Foto: EPA
Jose Manuel Barroso
Barroso je prepričan, da se Unija ne more več širiti brez nove ustave. Foto: EPA

Predlagano besedilo so zavrnili volivci v Franciji in na Nizozemskem, ustavno pogodbo pa je do zdaj ratificiralo 15 članic, med njimi tudi Slovenija. V Luksemburgu in Španiji so se za ustavo odločili na referendumih, drugod pa so jo potrdili v parlamentu.

Nemčija upa na napredek
Za reševanje projekta se bo zavzemala Nemčija, ko bo prevzela krmilo Unije v prvi polovici leta 2007, sicer pa so voditelji EU-ja sklenili, da bodo odločitev o institucionalni reformi sprejeli v drugi polovici leta 2008.

Projekt evropske ustave je podlegel pritiskom zlasti zaradi splošne nenaklonjenosti nadaljnji širitvi Unije. Voditelji petindvajseterice naj bi decembra v Bruslju opredelili t. i. absorbcijsko sposobnost EU-ja, ob upoštevanju s tem povezanega poročila Evropske komisije, ki naj bi bilo objavljeno 8. novembra.

Ni širitve brez poglobitve
Predsednik komisije Jose Manuel Barroso je septembra poudaril, da po priključitvi Romunije in Bolgarije, ki v integracijo vstopata 1. januarja 2007, nadaljnih širitev ne bo brez dogovora o ustavi. Pogodba iz Nice namreč omejuje širitev Unije na največ 27 članic. Ob širitvi je treba poskrbeti za poglobitev institucionalnega okvira; širitev mora spremljati poglobitev, je prepričan Barroso.

Evropejci imajo svoje poglede
Po nekaterih raziskavah javnega mnenja naj bi večina državljanov EU-ja pričakovala, da bo do leta 2020 Unija imela ustavo in več kot 27 članic, a ne Rusije in Ukrajine.

Preberite si nesojeno ustavo EU-ja:
V obliki HTML
Prenos v formatu Adobe Reader