Pobudo Evropske komisije o mediaciji za rešitev spora med Slovenijo in Hrvaško podpiramo, je na pogovoru s tujimi novinarji dejal premier, ki sicer o vsebini pobude ni želel govoriti.
"To je v tem trenutku najboljša in verjetno tudi edina rešitev," je poudaril in dodal, da bo rešitev vsekakor kompromis, a "celo Nobelov nagrajenec ne more najti čarobne rešitve".
Za Slovenijo je po njegovih besedah ključen pogoj za sprejem kompromisne rešitve to, da rešitev državi omogoča prost dostop na odprto morje. Ljubljana v EU-ju ne želi povzročati težav, vendar pa je pripravljen sprejeti tudi to tveganje, če gre za zaščito nacionalnih interesov. Ne bi imelo smisla, če bi zdaj skušali težave pomesti pod preprogo, saj bo na koncu vstop Hrvaške v Unijo moral potrditi državni zbor z dvetretjinsko večino, je še opozoril Pahor.
Na srečanju s Sanaderjem še ne bo rešitve
Od srečanja s hrvaškim kolegom Ivom Sanaderjem, do katerega naj bi prišlo čez nekaj tednov, Pahor sicer ne pričakuje rešitve, lahko pa srečanje pomaga ustvariti ozračje za to, da se rešitev doseže.
Premier je posebej poudaril, da bi bila rešitev mejnega spora med Slovenijo in Hrvaško, preden ta postane članica Unije, pomembno sporočilo za ostale države Zahodnega Balkana, da morajo medsebojna vprašanja rešiti pred vstopom v Evropsko unijo. Pri tem je opozoril, da ima Hrvaška mejne spore tudi s Črno goro, Srbijo ter BiH, zato bi bil dogovor s SLovenijo "dobro sporočilo".
Spor so reševali tudi pred slovenskim vstopom v EU
Spomnil je še, da je bila tudi Slovenija pred vstopom v povezavo deležna opozoril, naj reši mejni spor s Hrvaško. Rezultat teh opozoril je bil sporazum Drnovšek - Račan, ki sta ga potrdila slovenska vlada in tudi parlamentarni odbor za zunanjo politiko, medtem ko na Hrvaškem ni bilo zanj soglasja niti v okviru vlade, je še povedal Pahor.
Türk: Mejni spor je bolj politične kot pravne narave
Spor o meji med Hrvaško in Slovenijo ni tako zelo zapleten, da ga ne bi bilo mogoče rešiti do vstopa Hrvaške v povezavo, je prepričan predsednik Slovenije Danilo Türk, ki se je tako kot Pahor pogovarjal s tujimi novinarji. Tudi Türk meni, da je mediacija pravi način za reševanje spora, ki je po njegovih besedah bolj politične kot pravne narave. Prav zato meni, da Mednarodno sodišče v Haagu ni najprimernejša možnost za rešitev spora.
Türk odločitev Evropske komisije, da se vključi v reševanje spora, vidi kot "izraz evropskega duha", vendar pa je poudaril, da gre za dvostransko vprašanje, zato ne pričakuje, da se bodo članice EU-ja vanj globoko vpletle.
Türk je odgovoril tudi na namige, da naj bi ga zanimal položaj generalnega sekretarja Združenih narodov. "Sem predsednik zelo lepe države in imam odlično službo," je dejal Türk.
A. S./ A. K. K.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje