Sprejeta direktiva bi tako gradbenim delavcem iz ene članice olajšala delo v drugi državi članici. Foto: EPA
Sprejeta direktiva bi tako gradbenim delavcem iz ene članice olajšala delo v drugi državi članici. Foto: EPA
Direktiva o storitvah

Namesto načela države izvora, ki bi podjetjem omogočilo izvajanje storitev v drugi članici po delovni zakonodaji svoje države in je med članicami vzbudilo največ nasprotovanja, je v sporazum vključeno načelo svobode zagotavljanja storitev. To omogoča državam, da tujim podjetjem po presoji preprečijo vstop na trg.

Direktiva bo po potrditvi v parlamentu romala na Svet EU-ja, ki jo bo obravnaval na decembrskem srečanju. Če jo bo potrdil tudi Svet, bodo imele države tri leta časa, da jo prenesejo v domač pravni red.

Direktiva bo veljala za poslovne storitve, pravno in davčno svetovanje, nepremičninsko dejavnost, distriubucija izdelkov, gradbeništvo in potovalne agencije. T. i. Bolkensteinova direktiva naj bi oživila gospodarsko rast in spodbudila konkurenčnost.

Iz direktive so izključene negospodarske storitve javnega pomena, na primer socialne in zdravstvene storitve, igre na srečo in javni promet.

Semolič zadovoljen, a opozarja
Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič je direktivo ocenil kot "pomembno pridobitev za Slovenijo", kljub vsemu pa pozval k realizmu in previdnosti. Po Semoličevem mnenju je dobra plat direktive ta, da se bodo storitve pocenile, slaba pa ta, da bo marsikateri ponudnik storitev zaradi ostrejše konkurence propadel. ZSSS je še najbolj zadovoljen z umikom načela države izvora, saj bodo zdaj za slovenske delavce ohranjene kolektivne pogodbe in socialni standardi.

Direktiva o storitvah