Madžarski premier, ki velja za glavnega zaveznika Rusije v EU-ju, trdi, da je Madžarska zaradi sankcij proti Rusiji v zadnjih treh letih izgubila 18,3 milijarde evrov. Foto: Reuters
Madžarski premier, ki velja za glavnega zaveznika Rusije v EU-ju, trdi, da je Madžarska zaradi sankcij proti Rusiji v zadnjih treh letih izgubila 18,3 milijarde evrov. Foto: Reuters

Rok za podaljšanje sankcij proti Rusiji, ki ga mora EU sprejeti soglasno, se izteče 31. januarja. To vprašanje je tudi na dnevnem redu ponedeljkovega zasedanja zunanjih ministrov EU-ja v Bruslju.

Evropska unija je od invazije v Ukrajini februarja 2022 proti Rusiji uvedla 15 svežnjev sankcij, ki med drugim vključujejo embargo na uvoz ruske nafte, prepoved uvoza in izvoza blaga, sektorske gospodarske sankcije in izključitev ruskih bank iz sistema Swift.

V okviru sankcij so v EU-ju zamrznili tudi za več kot 200 milijard evrov ruskega državnega premoženja. Sredstva, pridobljena z upravljanjem tega premoženja, EU namenja za podporo Ukrajini, med drugim za odplačevanje posojila skupine G7 v znesku 45 milijard evrov. Če EU sankcij ne bo podaljšal, bodo torej ogrožena tudi ta sredstva.

Orban je v preteklosti že večkrat grozil

Visoka zunanjepolitična predstavnica EU-ja Kaja Kallas je prejšnji teden posvarila pred ukinitvijo sankcij, češ da bi s tem Unija izgubila možnost vplivanja na Rusijo.

Orban je v preteklosti že večkrat grozil z blokado podaljšanja sankcij. EU sicer sankcije proti Rusiji podaljša vsake pol leta.

Madžarski premier, ki velja za glavnega zaveznika Rusije v EU-ju, trdi, da je Madžarska zaradi sankcij proti Rusiji v zadnjih treh letih izgubila 18,3 milijarde evrov.

Sorodna novica Orban pozval k razmisleku o sankcijah proti Rusiji, ki vplivajo na visoke cene energije

Meni še, da bi moral EU, namesto da skuša prepričati Madžarsko, naj ne prepreči podaljšanja sankcij, prepričati Ukrajince, naj zagotovijo, da se sankcije ohranijo. "Prosimo jih, naj Ukrajincem povedo, naj obnovijo dobavo plina," je po poročanju tujih tiskovnih agencij dejal v rednem intervjuju za državni radio.

Z novim letom se je namreč iztekel sporazum med Moskvo in Kijevom o tranzitu plina, ki ga Ukrajina zaradi nadaljevanja ruske invazije na državo noče podaljšati. Ruski energetski velikan Gazprom je zaradi tega s 1. januarjem prekinil dobavo plina prek Ukrajine v Evropo.

Zaradi tega se je zmanjšala dobava plina na nekatere srednjeevropske trge, a Madžarske to večinoma ni prizadelo.

Budimpešta namreč večino ruskega plina dobi prek plinovoda Turški tok, ki omogoča oskrbo jugovzhodne in južne Evrope z ruskim plinom mimo Ukrajine. Rusija je Ukrajino sredi meseca obtožila napada na infrastrukturo tega plinovoda, po katerem se lahko letno pretaka 31,5 milijarde kubičnih metrov plina.

Viri pri EU-ju so sicer danes glede Orbanovih groženj izrazili prepričanje, da bodo države članice dosegle dogovor o podaljšanju sankcij proti Rusiji še za pol leta.