Češko predsedstvo bo do 24. aprila pričakovalo nove pozitivne rezultate. Foto: EPA
Češko predsedstvo bo do 24. aprila pričakovalo nove pozitivne rezultate. Foto: EPA
Preložitev pogajalske konference s Hrvaško na april ali maj je v začetku meseca predlagal premier Borut Pahor. Foto: MMC RTV SLO
Pogajalska konferenca preložena

"Glede na razmere, predvsem na prizadevanja glede evropskega posredovanja, ki potekajo z Evropsko komisijo, se je češko predsedstvo odločilo, da pristopno konferenco s Hrvaško na veleposlaniški ravni preloži na 24. april v pričakovanju pozitivnih rezultatov," je sporočilo češko predsedstvo EU-ja.

"Kaže se absurd slovenske politike"
Na preložitev so se odzvali tudi na hrvaškem zunanjem ministrstvu, kjer pravijo, da je bilo to glede na slovenske zadržke hrvaških pogajanj z EU-jem pričakovana poteza. Konferenca je po njihovem preložena kljub željam češkega predsedstva ter pripravljenosti Hrvaške in Evropske komisije na odpiranje in zapiranje določenih pogajalskih poglavij.

"To še enkrat kaže na absurd slovenske blokade in umeščanje dvostranskih vprašanj v pogajalski proces za hrvaško članstvo v EU-ju. Republika Hrvaška bo ostala dosledna v izvajanju vseh preostalih reform, da bi v pričakovanem času končala pogajanja in postala polnopravna članica Evropske unije," pravijo na hrvaškem ministrstvu.

Preložitev predlagal premier Pahor
Pristopna pogajanja so trenutno zavrta zaradi spora glede meje med Slovenijo in Hrvaško. Preložitev pogajalske konference s Hrvaško na april ali maj je v začetku meseca predlagal premier Borut Pahor. Češko predsedstvo je takrat poudarilo, da je pripravljeno premisliti o tem predlogu, a le če bo kazalo na napredek v pogovorih Slovenije, Hrvaške in Evropske komisije glede reševanja vprašanja meje in zastoja Hrvaške na poti v EU. Konferenca je bila napovedana za 24. marec.

Evropski komisar za širitev Olli Rehn je pred kratkim na mednarodnem forumu v Bruslju dejal, da v prihodnjih tednih pričakuje napredek v zvezi s Hrvaško.

Swoboda: Hrvaška v EU-ju januarja 2012
Poročevalec Evropskega parlamenta za Hrvaško Hannes Swoboda pa je bil previdnejši, saj je pred razpravo o lanskem napredku Hrvaške v začetku marca dejal, da bi se lahko pristopna pogajanja ob odpravi blokade Slovenije končala v začetku prihodnjega leta, Hrvaška pa bi v EU lahko vstopila januarja 2012, ker je potreben tudi čas za ratifikacijo.

Mejni spor je tako zavlekel hrvaška pristopna pogajanja, in če rešitve ne bo, jih bo še bolj, meni Swoboda. Sprti strani tako poziva, naj najdeta rešitev, ki bo sprejemljiva za obe strani, pri tem pa naj bi po njegovem mnenju imelo pomembno vlogo mednarodno pravo. Hkrati mora biti rešitev tudi politična, je dodal Swoboda.

B. K./A. S.

Pogajalska konferenca preložena