Foto:
Foto:
Hrvaški niso postavili dodatnih pogojev.
Hrvaški premier Ivo Sanader.

Pogajanja se bodo začela, če bo država polno sodelovala z mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu, so na vrhu poudarili voditelji.

Vrhunskega zasedanja se je udeležil tudi slovenski premier Janez Janša, ki je še enkrat izrazil podporu hrvaškemu vstopu. Hrvaški premier Ivo Sanader je za zagrebški Vjesnik izrazil zadovoljstvo, ker je nova slovenska vlada jasno povedala, da podpira Hrvaško na njeni poti v Unijo brez kakršnih koli omejitev. Hrvaški premier je tudi poudaril, da so stvari, ki povezujejo obe državi, veliko pomembnejše kot nekaj odprtih vprašanj.

Janša: Nov okvir za sodelovanje
Slovenski premier Janez Janša je po koncu zasedanja izrazil prepričanje, da "dobivamo nov okvir za sodelovanje na dvostranski ravni, pri reševanju odprtih vprašanj, v evropskem duhu ob spoštovanju dogovorov in evropskih standardov. Slovenija ima kar nekaj odprtih vprašanj s Hrvaško." Za Slovenijo vprašanje hrvaškega sodelovanja s Haagom ni strateškega pomena, zato po Janševem mnenju "ni razloga, da bi morala Slovenija pogojevati začetek pogajanj Hrvaške z EU-jem."

Dvomi Drnovška in Kacina "Hrvaška želi vstopiti v EU leta 2007, a po diplomatskih virih se verjetnejše zdi leto 2009." Slovenski predsednik Janez Drnovšek je za Radio Slovenija izrazil dvom, da bo Hrvaška v EU vstopila leta 2007. Poslanec v Evropskem parlamentu Jelko Kacin pa pričakuje, da Hrvaška v desetih letih ne bo postala članica EU-ja, predvsem zaradi problemov z vzpostavljanjem schengenskih kriterijev na meji z BiH-om.