Sledeč novembrski oceni Evropske komisije je Slovenija pristopnica z najmanj pomanjkljivostmi. Parlament naj bi kljub vidnemu napredku izrazil zaskrbljenost zaradi porasta brezposelnosti in opozoril na nujnost večje odprtosti in odprave ovir za tuja vlaganja, pa tudi na izvedbo določenih reform, na primer v zavarovalništvu.
Parlament Slovenijo opozarja še, da mora rešiti probleme s trgovinskim in podjetniškim pravom, če želi uspešno črpati pomoč iz strukturnih skladov in kohezijskega sklada. Nujno mora urediti tudi področje medsebojnega priznavanja kvalifikacij, še posebej v sektorjih, kot je zdravstvo. Parlament ugotavlja tudi, da v okviru ustavnih sprememb država načrtuje še posege na področjih, kot so pokojnine in teritorialna delitev.
Kritični tudi sodni zaostanki
Kot izhaja iz osnutka poročila, bo parlament pozdravil uveljavitev zakona o javni upravi in podprl prizadevanja za krepitev sodnega sistema, tudi zato, ker se slovenska sodišča še vedno bojujejo s precejšnjimi sodnimi zaostanki. Poročilo naj bi opozorilo tudi na problem korupcije, ki v normalnem življenju ni običajna, na višjih ravneh pa je pojav bolj prisoten, parlament pa naj bi kljub temu ocenil, da je Slovenija po svojem profilu bolj podobna razviti kot tranzicijski državi z razširjeno korupcijo.
Glavni zunanji problem nerešena vprašanja s Hrvaško
Kot glavni problem na mednarodni ravni osnutek poročila za Slovenijo sicer izpostavlja odnose s Hrvaško, še posebej določanje morske meje v Piranskem zalivu. Problem sodi v pristojnost mednarodnega prava, je pa Evropska komisija v določeni fazi spora nakazala svojo pripravljenost pomagati, je še zapisano v osnutku poročila.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje