Foto:
Foto:

Poljski predsednik Aleksander Kwašniewski je še dodal, da Varšava ne more podpreti nove ustave, če Poljska ne bo imela istega števila glasov kot npr. Nemčija in Francija.

Na grožnje iz Varšave se je odzvala tudi poljska zaveznica Španija. Vlada v Madridu je sporočila, da "ne bo na nič vložila veta", vendar pa ne sprejema ultimata, naj bodisi sprejme predlog o dvojni večini bodisi ne bo dogovora o ustavi. Ob tem meni, da ni nujno, da bi bil na vrhunskem zasedanju v Bruslju ta petek in soboto, na katerem naj bi voditelji sedanjih in prihodnjih članic Evropske unije dorekli besedilo evropske ustavne pogodbe, dosežen dogovor o najtršem orehu pogajanj - sistemu sprejemanja odločitev v Svetu EU-ja.

Po mnenju španske vlade je najbolj pomembno, da bo v Bruslju delo opravljeno dobro, če pa kompromisa ne bo mogoče doseči, bi si veljalo prizadevati za to, da bi bil dogovor dosežen pod irskim predsedovanjem povezavi v prvi polovici prihodnjega leta.

Poljski predsednik s Schröderjem
Kwašniewski se je z nemškim kanclerjem Gerhardom Schröderjem v Berlinu sestal na pogovorih o možnosti za kompromis v sporu glede načina odločanja v institucijah EU-ja. Dogovora nista dosegla. Kot je znano, si Poljska in Španija močno prizadevata za ohranitev načina odločanja v Svetu EU-ja, kakršen je zapisan v pogodbi iz Nice.