Člani odbora so za kandidata za komisarja za znanost in raziskave iz Slovenije v prihodnji Evropski komisiji Joseja Manuela Barrosa soglasno menili, da ima potrebne osebne in profesionalne veščine pa tudi dinamiko in politično odločenost.
Potočnik se je kot ekonomist tudi sam ukvarjal z raziskovanjem, zato je po njihovem mnenju enako občutljiv za gospodarske in socialne vidike raziskovanja, kot tudi potrebe po izboljšanju pogojev za raziskovalce.
Kritika na račun šibke vizije
Člani so pozitivno ocenili tudi Potočnikov pogled na pomen vloge majhnih in srednje velikih podjetij na področju raziskav in njegove jasne izjave v prid temeljni znanosti, poenostavitvi postopkov in stimulaciji raziskovalnega potenciala. Znanost je izpostavil kot poglavitni steber lizbonske strategije, jasno pa je izrazil tudi politično voljo o podvojitvi proračunskih sredstev za raziskave.
V odboru so bili malce kritični le do Potočnikove pomanjkljive vizije za prihodnost, toda ob tem so ocenili, da bo komisar to presegel, ko se bo polno vpel v svoje prihodnje delo.
Kaj bo upošteval Barroso?
Konferenca predsednikov političnih skupin v evroparlamentu bo zdaj predsedniku Evropske komisije poslala ocene o bodočih komisarjih.
Jose Manuel Barroso bo tako dobil mnenja, ki so jih pripravili pristojni odbori, na podlagi teh pa bo lahko sprejel svoje sklepe. S predsedniki političnih skupin se bo Barroso po napovedih predsednika parlamenta Josepa Borrella sestal 21. oktobra.
Evropski parlament je negativno ocenil dva kandidata. Prvi je kandidat za komisarja za pravosodje Italijan Rocco Buttiglione, drugi pa kandidat za komisarja za energijo Madžar Laszlo Kovacs. Kritični so bili še do treh kandidatov, in sicer do Nizozemke Neelie Kroes, Danke Mariann Fischer Boel in Latvijke Ingrida Udre.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje