Foto:
Foto:
Irski premier Bertie Ahern in njegov slovenski kolega Anton Rop.
Britanski premier bo moral prepričati rojake, da podprejo ustavo na referendumu.
Španski premier je bil po potrditvi ustave zadovoljen z izkupičkom.
Voditelji EU-ja.

Nekatere države bodo evropsko ustavo potrjevale tudi na referendumih, kjer bi se lahko zgodilo, da bi jo tudi zavrnili. V nobenem primeru pa njena uveljavitev ni mogoča pred letom 2007.

Rop: Slovenske zahteve uresničene 110-odstotno
Slovenski premier Anton Rop je pozdravil potrditev evropske ustave in dejal, da je Unija dokazala, da je sposobna sprejemati najpomembnejše odločitve.

Rop je še dodal, da so bile slovenske zahteve glede glavnih odprtih vprašanj uresničene od 105- do 110-odstotno.

Ahern navdušeno pozdravil ustavo
Tudi drugi evropski voditelji so ustavo pozdravili. Najbolj je je bil vesel irski premier in trenutno predsedujoči Uniji Bertie Ahern, ki je dejal, da je to velik napredek za Evropsko unijo. Dodal je, da so s potrditvijo pridobili vsi, kar je bil tudi cilj, ki si ga je Irska postavila ob prevzemu vodenja Unije.

Prodi navdušen nad irskim predsedstvom
Predsednik Evropske komisije Romano Prodi je celotno obdobje irskega predsedovanja Uniji ocenil za odlično.

Blaira čaka trdo delo doma
Britanski premier Tony Blair je pozdravil potrditev ustave, vendar bo imel po mnenju analitikov veliko težav s tem, da bo svoje rojake prepričal, da jo potrdijo na referendumu. Po doseženem sporazumu se je obrnil na domačo javnost in jo pozval, naj da priložnost novi Evropi, v kateri se lahko tudi oni počutijo doma. Večina Britancev nasprotuje bolj intenzivni evropski združitvi, saj je stranka, ki se zavzema za izstop Velike Britanije iz Evropske unije, na volitvah osvojila 16 odstotkov.

El Mundo: Španija majhna med velikimi in velika med majhnimi
Tudi Španija je izrazila zadovoljstvo z listino, saj je dobila več, kot je glede na konvencijo, ki je ustavo pripravljala, pričakovala.
Španija je postala majhna med velikimi in velika med majhnimi, je zapisal španski dnevnik El Mundo. Španski premier Jose Luis Rodriguez Zapatero je dosegel, da se je Španija glede na glasovalno moč približala Italiji, Veliki Britaniji in Franciji. Tako lahko v koaliciji z manjšimi državami doseže blokado odločitev, za katere meni, da bi ji škodovale. Največja evropska sila je z opredelitvijo glasovalnih moči nedvomno postala Nemčija.

Chirac ni delil splošnega navdušenja
Francoski predsednik Jacques Chirac je bil malce manj navdušen, vendar je dogovor vseeno ocenil kot pomemben. Besedo "zgodovinski" mu je iz ust izvabil šele eden od novinarjev.

Na vprašanje, ali bodo Francozi pogodbo potrjevali na referendumu, je skomignil z rameni in dejal, da bodo odločitev o tem sprejeli v razumnem času.

Uradna Poljska zadovoljna
Poljski premier Marek Belka je ob potrditvi ustave izrazil zadovoljstvo in dejal, da njena potrditev pomeni, da Unija po sprejemu novih članic dobro deluje. Španija in Poljska sta decembra lani blokirali pogajanja, ki so zato propadla.

Vatikan delno nezadovoljen
Vatikan je izrazil svoje razočaranje, ker Evropska unija v ustavi ni omenila krščanskih korenin.

Ob tem pa je Sveti sedež izrazil zadovoljstvo ob dogodku, ki ga je označil za pomembno stopnjo v evropski zvezi. V izjavi za javnost je vatikanski tiskovni predstavnik Joaquin Navarro Valls dejal, da ustava kaže neupoštevanje zgodovinskih dejstev in krščanske identitete evropskih narodov.

Za omembo krščanstva v preambuli evropske ustave si je najbolj prizadevala Poljska, najodločneje pa ji je nasprotovala Francija.