Osem članic bo omejitve obdržalo do leta 2009, a so tudi te že napovedale, da jih bodo razrahljale, na nekaterih področjih pa kar odpravile. Če hočejo te članice omejitve odpraviti, o tem obvestijo le komisijo, v vsakem primeru pa se bodo morale obrniti na komisijo, če bodo želele podaljšati omejitve po letu 2009.
Pristopna pogodba starim članicam omogoča podaljšanje omejitev do leta 2011, pri čemer jih lahko zadnji dve leti podaljšajo le na podlagi trdnih argumentov.
Da bo omejitve, ki si jih je stara petnajsterica izborila med pristopnimi pogajanji, odpravila, je komisijo zadnja obvestila Grčija. Od ponedeljka naprej omejitev tako ne bo več v Grčiji, Španiji, na Portugalskem in Finskem, Velika Britanija, Irska in Švedska pa omejitev sploh niso uvedle.
Deseterica novink po pristopni pogodbi omejitev pri zaposlovanju delavcev iz drugih novih članic ni mogla uvesti. Je pa na primer Slovenija omejila svoj trg delovne sile za tiste stare članice, ki so omejile svoje trge za delavce iz Slovenije.
Italija še naprej s kvotami
V osmerici, ki bo omejitve ohranila, bodo delavci iz novih članic še naprej potrebovali delovno dovoljenje, Italija pa je na primer napovedala, da bodo zanje še naprej veljale kvote. Francija bo postopek zaposlovanja poenostavila, v gradbeništvu, gostinstvu, kmetijstvu, strojništvu, predelovalni industriji, prodaji in sanitetni službi pa jih bo odpravila.
Evropska komisija seveda odpravljanje omejitev pozdravlja in sporoča, da so države, ki niso omejile trgov delovne sile, dokaz, da tja niso odšle množice delavcev z Vzhoda.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje