Poleg četverice na sliki se vrha udeležujeta tudi evropska komisarka za zunanje zadeve Benita Ferrero Waldner in komisar za trgovino Peter Mandelson. Foto: Reuters
Poleg četverice na sliki se vrha udeležujeta tudi evropska komisarka za zunanje zadeve Benita Ferrero Waldner in komisar za trgovino Peter Mandelson. Foto: Reuters

Kitajska ni alternativa Evropi, kar zadeva rusko oskrbo s plinom.

Vladimir Putin
Vladimir Putin in Javier Solana
Dosegli naj bi sodelovanje med EU-jem in Rusijo, ki bi veljalo naslednjih deset let. Foto: EPA

Varnost oskrbe z energijo naj bi bila tudi glavna tema vrhunskega zasedanja skupine G-8, ki ga bo julija prvič vodil ruski predsednik Vladimir Putin. Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je dejal, da lahko s tega vrha pošljejo jasno sporočilo, da mora biti trg energetike transparenten in dober za obe strani.

Putin je odgovoril, da Rusija v EU-ju vidi svojega ključnega mednarodnega partnerja in pri tem kot primer navedel gradnjo severnoevropskega plinovoda. Zagotovil je, da Rusija evropskega trga ne namerava zamenjati s kitajskim.

Obe strani sta podpisali sporazuma o novem vizumskem režimu, ki olajšujeta pridobivanje vizumov in opredeljujeta politiko vračanja nezakonitih prebežnikov. Vizume bodo na lažji način dobili predvsem študenti in poslovneži.

Evropska komisarka za zunanje zadeve Benita Ferrero Waldner je dejala, da bi morala Rusija v ospredje postaviti tudi vprašanje človekovih pravic, vladavino prava in dobrega vladanja, prvine, ki po njenih prepričanjih združujejo EU.

Po njenih besedah so se na vrhu dogovorili tudi za izgradnjo Inštituta za evropske študije v Moskvi, vsaka stran pa naj bi projektu namenila tri milijone evrov.

Brez Sočija slab St. Petersburg
Barrosso pa je dejal, da si ne predstavlja uspešnega vrha skupine G-8, ki bo potekal v St. Petersburgu, če bo izkupiček današnjega srečanja slab. Barroso in avstrijski kancler Wolfgang Schüssel sta se že v sredo zvečer udeležila skupne večerje s Putinom in si ogledala neko folklorno predstavitev.

Tudi o Iranu
Sogovorniki so razpravljali tudi o vprašanju iranskega jedrskega programa in o razmerah na Bližnjem vzhodu. Benita Ferrero Waldner je poudarila, da je Rusija konstruktivna partnerica in dejala, da bo treba priti do verodostojnih alternativ, ki naj bi jih sprejeli v okvirih Varnostnega sveta. Sicer podrobnosti zunanjepolitičnih pogovorov niso znane.

Kitajska ni alternativa Evropi, kar zadeva rusko oskrbo s plinom.

Vladimir Putin