Tony Blair je bil na svojem prvem uradnem obisku v Nemčiji po novembrski izvolitvi Angele Merkel za kanclerko, oba voditelja pa sta se zavzela, da o skupni energetski politki spregovorijo na naslednjem vrhu EU-ja, ki bo marca.
Med najpomembnejšimi nalogami skupne energetske politike bi morala biti vlaganja, raziskave in razvoj obnovljivih virov ter povezava energetskih omrežij držav članic. EU bi se moral tudi poenotiti in na svetovnih trgih izkoristiti skupno pogajalsko moč, še menita voditelja.
Merklova meni, da bi moral EU določiti potrebe in navezanost na vire za naslednjih 15 let in tudi premisliti, katere energetske vire bi rad videl v ospredju. Pozivi za skupno energetsko politiko v EU-ju so se pojavili po januarskem sporu med Rusijo in Ukrajino glede cen ruskega plina, kar je za nekaj časa celo ogrozilo dobavo plina EU-ju.
Različna stališča do jedrske energije
Veliko usklajevanja bo v EU-ju potrebno glede izkoriščanja jedrske energije, saj imajo članice različna stališča do tega vprašanja. Francija tako zagovarja izkoriščanje jedrske energije, medtem ko se je nemška koalicijska vlada odločila, da bo sčasoma zaprla jedrske reaktorje.
V Veliki Britaniji trenutno poteka razprava o možnosti gradnje novih jedrskih reaktorjev, saj se zmanjšujejo zaloge nafte in plina na črpališčih v Severnem morju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje