Raziskava, ki je bila opravljena oktobra in novembra lani, je zajela 1006 vprašanih Slovencev, ki pa so kljub izraženemu optimizmu na gospodarske razmere in pričakovanja gledali bolj črno kot pred letom dni.
Delež Slovencev, ki so zadovoljni z življenjem, je v primerjavi z merjenjem pred šestimi meseci padel za štiri odstotne točke, vendar se Slovenci s 85-odstotnim deležem zadovoljnih s svojim življenjem uvrščajo precej nad evropsko povprečje, ki znaša 76 odstotkov.
Glede gospodarskega položaja mnenja deljena
Manj edini so si bili vprašani glede gospodarskega položaja pri nas. 52 odstotkov Slovencev namreč meni, da je ta dober, 46 odstotkov pa jih nasprotno meni, da je slab. V povprečju so evropski državljani o gospodarskem položaju svoje države podali precej slabše mnenje. Na ravni EU-ja se je namreč delež tistih, ki ocenjujejo nacionalno gospodarstvo kot slabo, povečal za 20 odstotnih točk, na 69 odstotkov. Gospodarski položaj Evrope ocenjuje kot dober 55 odstotkov vprašanih. Slabše so vprašani ocenili svetovno gospodarstvo, saj jih 61 odstotkov meni, da je slabo.
Na osebni ravni so Slovenci za zdaj še zadovoljnejši, saj jih 62 odstotkov meni, da je finančno stanje njihovega gospodarstva dobro. Še odstotek več kot dober ocenjuje svoj položaj v zvezi z zaposlitvijo.
Kaj pa menijo vprašani glede prihodnosti? 25 odstotkov jih pričakuje, da se jim bo življenje v letu 2009 poslabšalo, 46 odstotkov pa pričakuje poslabšanje slovenskega gospodarstva.
Največji problem inflacija
Inflacija ostaja daleč najpomembnejša zadeva, s katero se mora po mnenju 57 odstotkov anketiranih spopasti Slovenija, sledita pa gospodarski položaj (29 odstotkov) in pokojnine (22 odstotkov).
Za sedem odstotnih točk več Slovencev (59 odstotkov) kot pred pol leta ocenjuje članstvo Slovenije v EU-ju kot dobro. 65 odstotkov jih meni, da evro Sloveniji prinaša večjo gospodarsko stabilnost.
Čeprav je podpora širitvi Evropske unije med Slovenci v zadnje pol leta upadla, so s 70-odstotno podporo znova najbolj naklonjeni nadaljnji širitvi in so visoko nad evropskim povprečjem, kjer širitev podpira 44 odstotkov vprašanih.
E. S.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje