EU-ju trenutno predseduje Nemčija, sledila bo Portugalska, zatem pa Slovenija. Foto: Ministrstvo za finance
EU-ju trenutno predseduje Nemčija, sledila bo Portugalska, zatem pa Slovenija. Foto: Ministrstvo za finance

Ministri trojice držav, ki bodo do druge polovice leta predsedovale povezavi, med ključne naloge uvrščajo tudi tesnejše sodelovanje na področju finančnih storitev in obdavčitev. Slovenski finančni minister Andrej Bajuk je s kolegoma podpisal tudi poseben sporazum o sodelovanju na finančnem področju v okviru predsedovanja Uniji. Dodal je, da je širitev evroobmočja EU-ju v interesu.

Trojica se je v Berlinu strinjala, da so gospodarske reforme potrebne prav v zdajšnjem času rasti.

Slovenska vlada je na redni seji 25. januarja sicer sprejela predlog deklaracije o usmeritvah za delovanje Slovenije v institucijah EU-ja do junija 2008. Poleg predloga deklaracije je vlada sprejela še sveženj prednostnih nalog za predsedovanje in poročilo o stanju v EU-ju in položaju Slovenije v Uniji, ki sta med najpomembnejšimi letnimi dokumenti na tem področju. Pristojni državni sekretar Janez Lenarčič je kot najpomembnejšo letošnjo nalogo poudaril nadaljevanje priprav na predsedovanje.

Pomembne bodo razprava o prihodnosti EU-ja, širitev Unije, širitev schengenskega območja in širitev evroobmočja. Eno izmed ključnih vprašanj bo tudi celovito izvajanje lizbonske strategije. Sklop nalog je usklajen z 18-mesečnim programom predsedovanja, ki so ga skupno pripravile Slovenija, Nemčija in Portugalska.