Predsednik Danilo Türk je v svojem uradnem odzivu na petkov dogovor dejal, da bi bilo prav, da bi vlada v kratkem predstavila poglede na prihodnje korake ter da bi se oblikoval časovni okvir za nadaljevanje, celoten proces pa bo po njegovih besedah zahteval tudi "politično verifikacijo".
Obdobje tihe diplomacije je po njegovem mnenju končano, zdaj je čas za trezen optimizem in politično razpravo. Dobra zamisel se mu zdi tudi, da bi v primernem trenutku izvedli referendum.
"Ocenjujem, da je zamisel o referendumu dobra, in verjamem, da bi v zvezi z arbitražnim sporazumom oziroma primernim trenutkom v nadaljnjih korakih lahko opravili tudi referendum," je dejal Türk.
Sporazum bi lahko natančneje predstavili
Arbitražni sporazum je po predsednikovih besedah vsebinsko večinoma že dosežen, saj temelji na drugem predlogu evropskega komisarja Ollija Rehna, o katerem se sicer Hrvaška junija ni želela pogovarjati. Zdaj bi lahko ta sporazum bolj natančno predstavili in pojasnili povezanost tega sporazuma in pisma, ki ga je predsednica hrvaške vlade Jadranka Kosor prejšnji petek poslala švedskemu predsedstvu EU-ja, predlaga Türk.
Pojasnil je, da ko bo Evropska unija odgovorila, bo to pismo postalo mednarodni sporazum, ki bo Hrvaško zavezoval ne glede na to, da ga ni potrdil hrvaški parlament.
V zadnjem času ga niso vprašali za mnenje
Zelo pomembno se mu zdi tudi, da se je izboljšala komunikacija med predsednikoma vlad Slovenije in Hrvaške oziroma da se je poglobilo razumevanje in medsebojno spoštovanje med stranema, kar je po njegovem pogoj za uspeh.
Dodal je še, da so ga pogosto vprašali za mnenje v prvi polovici leta med pogajanji pod okriljem EU-ja, medtem ko v obdobju tihe diplomacije ni imel vpogleda v dogovarjanje med premierjema.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje