Konference strokovnjakov za zaposlovanje iz Slovenije in Avstrije sta se udeležila tudi ministra za delo Slovenije in Avstrije, Ivan Svetlik in Rudolf Hundstorfer.
Svetlik je poudaril, da se po novem lahko slovenski delavci brez posebnih ovir zaposlujejo v Avstriji, zlasti na čezmejnih območjih, ter da bodo podjetja lahko skladno z direktivami o prostem pretoku storitev nastopala v drugih državah s svojimi storitvami in tam tudi zaposlila svoje delavce. Ob tem pa je posebej opozoril, da to velja zgolj pod pogoji in po zakonih, ki veljajo v teh državah, tako kot morajo tudi tuja podjetja v Sloveniji spoštovati pravni red naše države. "Pričakujemo, da se bo zaradi odstranitve teh ovir zaposlovanje v sosednji državi nekoliko povečalo, zlasti v obmejnih predelih, kjer pričakujemo predvsem zaposlovanja na podlagi dnevne migracije, hkrati pa ni pričakovati masovnega povečevanja zaposlovanja. Doslej je v Avstriji delalo med 5000 in 6000 slovenskih delavcev in okoli 2000 napotenih delavcev," je dejal Svetlik, ki pričakuje, da bodo v sosednji državi, pa tudi v Nemčiji, zdaj svojo priložnost iskala zlasti gradbena podjetja.
Slovenski minister za delo svoja pričakovanja utemeljuje predvsem s tradicionalno nizko mobilnostjo delavcev, zlasti ko gre za trajnejše oblike migracij, pa tudi visokim pričakovanjem slovenskih delavcev, ki iščejo predvsem svoji izobrazbi primerno zaposlitev. Prav tako pa so po njegovih besedah področja, na katerih v Avstriji vlada največ povpraševanja po delavcih, deficitarna tudi v Sloveniji, zato bo glavni motiv iskalcev teh zaposlitev predvsem višja plača in boljši delovni pogoji. "Izkušnje, ki jih imamo na zahodni meji z Italijo, kažejo na to, da so podobna pričakovanja lahko zdaj tudi v primeru Avstrije. Ko so bile za slovensko delovno silo odprte meje z Italijo, se njihovo zaposlovanje v tej državi ni dramatično povečalo," je dejal Svetlik.
Hundstorfer: Deficitarni poklici ne poznajo meja
Avstrijski zvezni minister Hundstorfer je pohvalil dobro sodelovanje obeh držav na področju zaposlovanja in ob tem dodal, da po 1. maju v Avstriji še niso doživeli nikakršnega navala, kar pripisuje postopnemu odpravljanju ovir za zaposlovanje delavcev drugih držav EU-ja. Kot je dejal, trenutno iz osmerice novih držav povsem zakonito dela 90.000 delavcev. Tudi v Sloveniji ta trenutek dela približno toliko Avstrijcev kot dela Slovencev na avstrijski strani meje. "Delovne migracije torej niso enosmerna cesta, hkrati pa drži, da imamo na obeh straneh meje podobne težave na področju nekaterih deficitarnih poklicev. Običajno zato v obeh državah iščemo enake poklicne profile, visoko kvalificirano strokovno osebje ter osebje v zdravstvu in negi. Tudi zato je nujno medsebojno sodelovanje in izmenjevanje različnih programov zavodov za zaposlovanje na obeh straneh meja," je dejal avstrijski minister za delo.
Hundstorfer je ob tem omenil, da so tik pred 1. majem sprejeli tudi nov zakon o preprečevanju dumpinga plač in opravljanja storitev, kar pomeni, da bo treba pri tem še naprej upoštevati aktualno avstrijsko zakonodajo. S tem so želeli zagotoviti pravičnost za avstrijska podjetja in tamkajšnji trg dela ter tudi za pošten odnos za vse, ki se v Avstriji zaposlujejo in želijo za svoje delo dobiti primerno plačilo. Na vprašanje, ali je bilo v avstrijski javnosti pred odpravo ovir ali v tem trenutku kaj strahu pred novimi delavci, avstrijski minister odvrača, da tega v širši javnosti ni bilo zaznati. Del politike je po njegovem želel to izkoristiti za povzročanje večjega nasprotovanja, a jim to ni uspelo. Socialni partnerji pa podpirajo odprtje trga dela, zato večjih bojazni v tej smeri ni bilo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje