Schüssel je s pogovori zadovoljen. Foto: EPA
Schüssel je s pogovori zadovoljen. Foto: EPA
Premier Janez Janša
Janša je s sklepi vrha zadovoljen in se ne boji uresničevanja zastavljenih ciljev. Foto: EPA
Angela Merkrel in Jacques Chirac
Bodo dogovori na vrhu poživili evropsko gospodarstvo? Foto: EPA

Voditelji dvodnevnega spomladanskega vrha v Bruslju, namenjenega predvsem gospodarskim vprašanjem, so med drugim EU pozvali še k čimprejšnjemu končnemu dogovoru o finančni perspektivi med letoma 2007 do 2013, ker bo le tako mogoče pravočasno začeti črpanje predvidenih sredstev.

Voditelji so se zavzeli za krepitev dialoga med EU in ponudniki energije, o morebitni uporabi jedrske energije pa naj bi vsaka članica še naprej odločala sama, v pogajanjih s tretjimi državami pa naj bi Unija nastopala enotno. Voditelji Unije so priporočilo evropske komisije starim članicam za odprtje trgov dela le "vzeli na znanje".

Barroso pozdravlja energetsko politiko
Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je po vrhu EU-ja dejal, da se je rodila energetska politika za Evropo, predsedujoči Evropskemu svetu, avstrijski kancler Wolfgang Schüssel, pa je izpostavil predvsem sklep, da morajo države članice EU-ja do leta 2020 za 20 odstotkov zmanjšati porabo energije.

Janša: Največji izziv je energetska politika
Janša je po koncu vrha dejal, da so sprejeti sklepi Sloveniji prinesli nove izzive, predvsem na področju energetske politike, kjer bo potrebnih nekaj prilagoditev. Za Slovenijo bo najtežje dvigniti delež uporabe obnovljivih virov energije do leta 2015 na 15 odstotkov in biogoriv na osem odstotkov, prav tako pa bo do leta 2020 težko zagotoviti energetski prihranek v višini 20 odstotkov.

Nov koncept fleksivarnosti?
Na vrhu, ki se ga udeležuje tudi slovenski premier Janez Janša, so se zavzeli za večjo prilagodljivost delavcev in podjetij, več pozornosti pa naj bi v prihodnje namenili tudi iskanju ravnotežja med prožnostjo in varnostjo, t.i. fleksivarnost. Voditelji petindvajseterice so napovedali tudi ukrepe proti Belorusiji, ker menijo, da tamkajšnje predsedniške volitve pretekli teden niso bile demokratične.

Preberite si intervju z Mihelo Zupančič, vodjo predstavništva Evropske komisije v Sloveniji.
Obtoževanja na vrhu EU-ja
Ekonomski nacionalizem in protekcionizem kot vroči temi vrha v sklepe ne bosta vključeni. Spori glede protekcionizma se nanašajo na zaščito velikih domačih podjetij pred tujimi prevzemi in načrtov o razširitvi prostega trga storitev.

Izredno zasedanje o širitvi?
Ob robu vrha je več vodij diplomacij napovedalo, da se utegnejo še med avstrijskim predsedovanjem srečati na izrednem neuradnem zasedanju, na katerem bi poglobljeno razpravljali o prihodnosti Evrope in o širitvenem procesu. Predsedstvo za zdaj te informacije ni potrdilo.

Avstrijsko predsedstvo Unije si je sicer za konkretne cilje svojega polletnega predsedovanja Uniji zastavilo tri odstotke BDP-ja za raziskave in razvoj do leta 2010, registracijo podjetja na enem mestu v enem tednu do leta 2007, dva milijona novih delovnih mest na leto do leta 2010 in službo za mlade v pol leta po koncu šolanja do 2007.

Za skupno energetsko politiko
Voditelji so v četrtek podprli oblikovanje evropske strategije za energijo, so se pa za zdaj odrekli načrtom za pravo skupno evropsko energetsko politiko. "Čez deset let bomo imeli povsem drugačno energetsko politiko, kot jo imamo zdaj," je bil prepričan nemški kancler Wolfgang Schüssel. Tudi premier Janša se je strinjal, da je "energija ključno strateško vprašanje".