Voditelji EU-ja so sprejeli sklep, da mora EU po francosko-nizozemski zavrnitvi ustave odločno ukrepati in se dokončno odločiti o usodi dokumenta najpozneje do druge polovice l. 2008. Pri odločanju o usodi ustave bo tako ključno obdobje slovenskega predsedovanja. Premier Janša je glede načrta reševanja ustave izrazil zmerni optimizem, z izključitvijo absorbcije iz pristopnih kriterijev pa je zadovoljen.
Evropska komisija bo do konca leta pripravila poročilo o vseh vidikih absorbcijske sposobnosti. Voditelji so ob tem znova potrdili evropsko perspektivo Balkana.
EU preglednejši
V prihodnosti bodo za javnost odprte prve razpravne seje Sveta EU-ja (srečanja resornih ministrov držav članic), na katerih se bo v postopku soodločanja z evropskim parlamentom sprejemala zakonodaja, razen če ne bo odločeno drugače. Gre za začasno rešitev, ki bo znova preučena čez šest mesecev. Zanimivo je, da je pomisleke ob tej rešitvi poleg Velike Britanije izrazila tudi Slovenija.
EU bo pomagala Palestincem
Sprejet pa je bil že sklep, s katerim EU podpira vzpostavitev mednarodnega neodvisnega sklada za financiranje osnovnih potreb Palestincev, ki bi potekalo mimo Hamasove vlade. Vanj bo povezava namenila 100 milijonov evrov. Palestinske oblasti so sklep sprejele z zadržanim zadovoljstvom in pozvale k ponovnemu razmisleku o bojkotu legitimno izvoljene administracije. Hamas je potezo voditeljev EU-ja obsodil.
O zaostrovanju širitve Unije
Voditelji, med katerimi je bil tudi slovenski premier Janez Janša, so opravili zahtevno razpravo o absorpcijski sposobnosti povezave kot merila za njeno nadaljnje širjenje. Mnenja so bila deljena. Večja skupina starih članic na čelu s Francijo je vztrajala, da lahko stare članice zavrnejo kandidatko za vstop, čeprav ta izpolnjuje vse pogoje, če menijo, da EU te širitve ne bi prenesla. Novinke, Italija in Velika Britanija pa so mnenja, da bi to za kandidatke pomenilo nepremostljivo oviro.
Časovni načrt širitve schengenskega območja
Na predlog avstrijskega predsedstva je bil potrjen tudi časovni načrt za širitev schengenskega območja brez notranjih mej z novimi članicami. To naj bi se zgodilo do oktobra leta 2007, kar je dobra novica tudi za Slovenijo. Predpogoj za to je vzpostavitev schengenskega sistema druge generacije do aprila istega leta.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje