Nova uredba naj bi začela veljati 30. junija, kar pomeni, da bodo državljani Evropske unije v drugo članico povezave ceneje klicali že poleti oziroma zgodaj jeseni. Cene se bodo znižale postopoma, evropska tarifa pa bo za več kot polovico nižja od sedanjih tarif po državah. Slovenija je pozvala Evropsko komisijo, naj uredbo čim prej razširi na države kandidatke za vstop v EU, torej tudi Hrvaško in Turčijo.
Tarife nižje tudi do 70 odstotkov
V prvem letu bomo za minuto odhodnega klica plačali največ 49 centov, v drugem 46 centov in v tretjem letu 43 centov. Minuta dohodnega klica bo najprej 24 centov, nato pa 22 oziroma 19 centov. Ta uredba bo veljala tri leta.
Operaterji bodo imeli mesec dni časa, da svoje stranke obvestijo o novi evrotarifi. Uporabniki pa se bodo v dveh mesecih morali odločiti, ali bodo izbrali ponudbo z novimi cenami. V kolikor se ne bodo odzvali na ponudbo, bodo avtomatsko preusmerjeni na evropsko tarifo, razen če nimajo z operaterji sklenjenih posebnih pogodb.
Z novo uredbo boljše obveščanje uporabnikov
Nova uredba operaterje zavezuje, da v treh mesecih po njeni uveljavitvi zagotovijo ustrezno obveščanje uporabnikov ob vstopu v tujo državo. Ob vstopu v tuje omrežje bo vsakdo prejel sporočilo z informacijami o cenah klicev, o DDV-ju, ter številko, na kateri bo lahko prejel dodatna pojasnila.
S političnim dogovorom so ministri potrdili majsko odločitev Evropskega parlamenta. Evropska komisarka za informacijsko družbo in medije Viviane Reding je po sprejetju dogovora povedala, da se je "Evropska unija s tem dogovorom približala koncu sedemletne sage dolgega boja institucij EU-ja proti pretiranim cenam mobilnega telefoniranja". Poudariti pa je potrebno, da uredba ne zajema SMS in MMS sporočil, katerih cene bodo še vedno oblikovane v vsaki posamezni državi posebej.
Slovenija želi nižje cene tudi v državah kandidatkah
Slovenija je Evropsko komisijo pozvala, naj uredbo za znižanje gostovanja pri tujih operaterjih v Evropski uniji čim prej razširi na države kandidatke. "Mobilno gostovanje naj se uvrsti med področja, ki bi jih morale države kandidatke pri prevzemanju evropskega pravnega reda v svojo zakonodajo prenesti prednostno," je ob tem povedal minister za gospodarstvo Andrej Vizjak.
Hkrati je Vizjak Evropsko komisijo pozval, naj ne bo preveč popustljiva v pogajanjih s Hrvaško pri določanju rokov za uveljavitev uredbe, saj je "interes Slovenije, da se to čimprej uredi tudi s kandidatkami".
Pristojne domače službe ter ponudnika storitev mobilne telefonije, Mobitel in Simobil, zapletov pri vpeljavi uredbe v prakso ne pričakujejo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje