Zagreb je nastopil s pojasnili glede ERC-ja, o preklicu pa nikjer ni govora. Foto: MMC RTV SLO
Zagreb je nastopil s pojasnili glede ERC-ja, o preklicu pa nikjer ni govora. Foto: MMC RTV SLO

Težava z zdajšnjo diplomatsko delinkvenco ima izhodišče v Piranu in v Račanovi fatalni napaki.

Večernji list
Ribiške ladje
Pomorski zakonik predvideva tudi morebitne prekrške na območju ERC-ja, je poudarila hrvaška ministrica za pravosodje. Foto: MMC RTV SLO

Šlo naj bi za za t.i. non-paper, neuradni delovni dokument, ki ga diplomat izroči predstavnikom druge države. Kot še piše Večernji list, naj bi Zagreb v njem podal osnovno argumentacijo glede ERC-ja in kronologijo dogajanja v zvezi s tem, predlagal pa ni nikakršne rešitve niti potrdil, da se cona za članice EU-ja ne uveljavlja. Na slovenskem zunanjem ministrstvu dokumenta sicer še niso prejeli.

Kot še piše časnik, naj bi bili odnosi med Zagrebom in Ljubljano znova v fazi tihe diplomacije, pri čemer naj ne bi bilo izključeno, da hrvaška vlada po tihem računa, da Bruselj vendarle ne bo dopustil popolne destabilizacije Hrvaške. Taktika Zagreba glede ERC-ja je po pisanju Večernjega lista diskretna, saj naj bi se vlada želela izogniti kompromitiranju.

Vjesnik: ERC manj pomemben, kot se zdi
Kot piše Vjesnik, edini hrvaški dnevni časopis, ki je v lasti vlade, pa ERC ni odločilnega pomena za hrvaško-slovenske odnose. Resnični interes Slovenije naj bi bil čim hitrejši vstop Hrvaške v EU in elegantna rešitev sporov, še piše Vjesnik. Seveda pa se lahko zgodi, da bo, če bo Ljubljana še dalje vztrajala pri svojem, Hrvaška izgubila ustrezen tempo in bo njen skorajšnji vstop v EU postal vprašljiv, zato so v zvezi s tem potrebne konkretne poteze.

Težava s slovensko diplomacijo ima izhodišče "v Piranu in Račanovi fatalni napaki", v zvezi s tem piše Večernji list. Obenem komentator ne pozabi ostro pograjati hrvaških medijev glede poročanja o ERC-ju in se sprašuje, ali ni hrvaška televizija le "zagrebško dopisništvo jugoslovanske televizije".

"Zaščita in izkoriščanje bogastev naša pravica"
Hrvaška pravosodna ministrica Ana Lovrin pa je zanikala navedbe Jutarnjega lista, da za krivolov v ERC-ju ni mogoče kaznovati nikogar. Kot je namreč poročal Jutarnji list, lahko hrvaška policija deluje le na ozemlju Hrvaške, ERC pa se nahaja zunaj ozemeljskih voda, zato policisti po zakonu o prekrških tu ne morejo izrekati kazni.

Kot je poudarila Lovrinova, pa policisti krivolov v coni lahko kaznujejo na podlagi pomorskega zakonika. "Zakonik eksplicitno določa, da imajo pristojni hrvaški organi pravico in dolžnost ukrepanja v smislu zaščite in izkoriščanja naravnih bogastev na tem območju," je dejala ministrica. Zakonik po njenih besedah predvideva tudi prekrške, ki jih je v območju cone možno storiti.

Zaradi pisanja medijev v zvezi z ERC-jem je Lovrinova deležna vse hujših očitkov, grozil pa naj bi je celo odstop. Ministrica očitke zanika in poudarja, da je pisanje medijev zgrešeno.

E. S.

Težava z zdajšnjo diplomatsko delinkvenco ima izhodišče v Piranu in v Račanovi fatalni napaki.

Večernji list