Foto:
Foto:
Italijanski zunanji minister Franco Frattini
Odstop palestinskega premierja Abasa odmeva tudi v italijanskem letovišču, kjer poteka neformalno srečanje zunanjih ministrov EU-ja in pridruženih držav.


Zunanji ministri so mnenja, da bo to še dodatno destabiliziralo razmere na Bližnjem vzhodu.

Zaskrbljenost zaradi odstopa Abasa
Italijanski zunanji minister Franco Frattini v vlogi predsedujočega je zaskrbljen nad napovedanim odstopom palestinskega premierja. Prepričan je, da bi kriza v izvršni veji oblasti še dodatno škodovala mirovnemu načrtu, ki je že tako v slepi ulici. "Povezava je globoko zaskrbljena zaradi velikega tveganja, ki ga Abasov odstop predstavlja za povečanje nestabilnosti na čelu palestinske oblasti ter v sami regiji," je dejal vodja italijanske diplomacije Franco Frattini.

Svojo zaskrbljenost so izrazili tudi drugi ministri. Nemški zunanji minister Joschka Fischer je posvaril pred popolnim propadom mirovnega procesa v regiji, pri tem pa opozoril, da "so alternative zelo slabe". Ne glede na Abasov odstop se reforme palestinskih oblasti morajo nadaljevati, je menil, dejal pa tudi, da bo palestinski premier, ne glede na svoje ime, ostal sogovornik EU-ja, enako kot drugi najvišji predstavniki oblasti na čelu z Jaserjem Arafatom.

"Vsak med nami obžaluje Abasov odstop. Razmere na Bližnjem vzhodu se poslabšujejo in to ni spodbudno," pa je ocenil vodja francoske diplomacije Dominique de Villepin. Podobno mnenje je delil danski zunanji minister Per Stig Moeller, ki je dejal, da "Abasov odstop za mirovni proces v regiji zagotovo ni spodbuda". "Če človek, ki mu svet zaupa, odstopi, je to hud udarec. Upam, da bo Abas ostal in imel možnost delati v primernih pogojih," je še dejal danski minister.

Tudi Evropska komisija je zaradi odstopa palestinskega premierja možno zaskrbljena. "Abasov odstop pomeni resen odmik od mirovnega procesa, ki že zdaj ne poteka dobro, je pa tudi znak, da je bolj umirjena struja v palestinskih oblasteh izgubila," je v Rivi del Garda, kjer sodeluje na ministrskem zasedanju, dejal predsednik komisije Romano Prodi.

EU: Hamas na črno listo terorističnih organizacij
Zunanji ministri EU-ja pa so se danes strinjali, da se palestinsko organizacijo Hamas uvrsti na črno listo terorističnih organizacij v povezavi.
S tem bodo Hamasu, ki nosi odgovornost za vrsto terorističnih napadov v Izraelu, onemogočeni stiki, predvsem finančni, z EU-jem. Več ministrov je bilo sicer ob tem zaskrbljenih, da bi uvrstitev te skrajne islamske organizacije med teroristične poslabšala položaj Palestincev nasploh - eno od Hamasovih kril skrbi namreč tudi za socialno mrežo na palestinskih ozemljih.

Novi protesti protiglobalistov
Ob Gardskem jezeru pa tudi danes potekajo protestni shodi nasprotnikov globalizacije, poročajo lokalni mediji. Po okvirnih ocenah se je v bližini Rive del Garda, kamor je dostop demonstrantom zaprt, zbralo nekaj tisoč ljudi, ki pa svoje nasprotovanje izražajo mirno.

Protesti dvodnevno neformalno ministrsko zasedanje spremljajo od samega začetka. Tako so v petek zjutraj protestniki zaprli glavne prometne poti v mestece, stisnjeno med gorovje in jezero, ter ministre prisilili, da so na prizorišče prispeli s helikopterji oziroma čolni. Cestnih zapor je bilo konec že kmalu po začetku srečanja, so se pa zato nadaljevali precej glasni protesti, na katerih je nekaj demonstrantov razbijalo avtomobile in izložbe. Za varnost na zasedanju skrbi približno 3.000 policistov in karabinjerjev.

Predlog evropske ustave danes v ozadju
Ministri so si do konca meseca, torej še pred začetkom medvladne konference, vzeli čas za razmislek in za posvetovanje doma, saj ni še povsem jasno, ali bodo države podprle predlog ustave, kot ga je pripravila Konvencija. Predvsem manjše države niso zadovoljne s predlaganimi rešitvami, ki bi lahko ogrozile njihov vpliv znotraj glavnih organov odločanja.
Tudi Slovenija deli podobne pomisleke, nam je dejal minister Rupel, vendar se zaveda nevarnosti zavlačevanja. Rupel zato predlaga kompromisno rešitev. Za spreminjanje ustave ne bi smelo veljati načelo soglasja, tako da bi jo lahko v prihodnje lažje spreminjali glede na izkušnje in potrebe.

Rupel podprl sprejetje nove resolucije o Iraku
"Nova resolucija bi Sloveniji omogočila lažje sodelovanje pri stabilizaciji razmer in obnovi v Iraku." S to izjavo je zunanji minister Dimitrij Rupel podprl sprejem nove resolucije Združenih narodov o Iraku. Minister je prepričan, da bo državam članicam EU-ja, še posebej tistim, ki sedijo v Varnostnem svetu ZN-ja, uspelo preseči razlikev pogledih na novo resolucijo. "Vidim možnost, da bo nekoliko spremenjena resolucija sprejeta", so Ruplove besede.

Rupel je tudi podprl uvrstitev palestinske organizacije Hamas na črno listo terorističnih organizacij v EU-ju.