Svetovalec za nacionalno varnost Džibril Radžub je sporočil, da Arafat še vedno preučuje Abasov odstop in se glede tega še ni odločil. Tako je Radžub zanikal prejšnja poročila, da je Arafat že sprejel odstop, ki mu ga je v soboto ponudil palestinski premier.
Abas je v četrtek na seji palestinskega parlamenta poslance pozval, naj ga podprejo pri njegovi zahtevi za povečanje pooblastil ali pa ga odstavijo. Vzrok za odstop je spor med Abasom in Arafatom glede delitve oblasti, saj je Abas od Arafata zahteval, naj mu preda nadzor nad vsemi palestinskimi varnostnimi silami.
Odstop Abasa bo resno ogrozil časovni mirovni načrt, ki so ga pripravile ZDA in predvideva ustanovitev palestinske države do leta 2005.
Pet razlogov za odstop
Palestinski premier Mahmud Abas je palestinskemu parlamentu svoj odstop utemeljil s petimi razlogi.
Kot prvi razlog je Abas navedel izraelsko zaviranje mirovnega načrta, drugi je ta, da ZDA in mednarodna skupnost niso izvajale zadostnega pritiska na Izrael. Pomanjkanje podpore v vladi pri njegovi politiki je tretji razlog, naslednji je nevarna notranja kampanija, ki je vladi preprečevala izvajanje nalog. Kot zadnji razlog je Abas navedel neupravičene obtožbe na račun vlade in premierja.
Kot možnega naslednika Abasa se že omenja predsednika palestinskega parlamenta Ahmeda Kureja, ki je blizu Voditelju Jaserju Arafatu.
Izrael se ne bo pogajal z Arafatom
Izraelska vlada je, potem ko je palestinski premier Mahmud Abas potrdil svoj odstop, sporočila, da se s Palestinci pod vodstvom Jaserja Arafata ne bo pogajala.
Iz urada izraelskega premierja Ariela Šarona so v izjavi za javnost zapisali, da je odstop Abasa notranja zadeva Palestincev. Ob tem pa so še dodali, da Izrael ne bo sprejel situacije, kjer bi nadzor nad palestinskimi oblastmi zopet prevzel palestinski predsednik Jaser Arafat.
Iz ameriškega zunanjega ministrstva so sporočili, da niso prepričani v Abasov odstop in v Arafatovo sprejetje odstopa.
Izraelci lažje ranili šejka Jasina
Izraelski helikopter je na neko hišo v mestu Gaza izstrelil raketo, ki je lažje ranila duhovnega voditelja Hamasa šejka Jasina.
Hiša, ki se nahaja v gosto naseljenem delu mesta Gaze, je bila v napadu močno poškodovana. Skrajna palestinska organizacija Hamas je sporočila, da je bil cilj napada duhovni vodja Hamasa šejk Ahmed Jasin. Napad se je zgodil kmalu potem, ko je palestinski premier Mahmud Abas odstopil s položaja.
Izrael je od 21. avgusta v napadih ubil 11 pripadnikov Hamasa in štiri mimoidoče. EU pa je v soboto Hamas uvrstil na seznam terorističnih organizacij.
Hamas pozval k uboju Ariela Šarona
Skrajno palestinsko gibanje Hamas je po izraelskem napadu, v katerem so ranili duhovnega vodjo šejka Jasina, pozvalo k atentatu na izraelskega premierja Ariela Šarona.
Vojaški voditelji Hamasa so po zvočnikih v bližini bolnišnice v mestu Gaza, kjer se zdravi šejk Jasin, Šarona opozorili, da ga bodo njihovi pripadniki poskušali ubiti.
Pred bolnišnico v Gazi, kjer zdravijo Jasina, pa se je že zbralo več podpornikov Hamasa in zahtevalo maščevanje za izraelski napad.
Washington umirja obe strani
Bela hiša je po odstopu Mahmuda Abasa in napadu na šejka Jasina pozvala sprte strani, naj se zavedajo posledic svojih dejanj.
Ob tem je tiskovni predstavnik Bele hiše Scott McClellan sporočil, da Washington skrbno spremlja dogodke na Bližnjem vzhodu in da so predstavniki ZDA v stiku s palestinsko in izraelsko stranjo. McClellan je poudaril, da se ZDA še naprej zavzemajo za uresničevanje mirovnega časovnega načrta in v skladu s tem sodelujejo z Izraelci, Palestinci in arabskimi državami, ki pomagajo na poti k miru na območju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje