Za politične stranke sedemindvajseterice se je namreč v petek začela mesec dni trajajoča volilna kampanja, v okviru katere bodo z izvirnimi gesli, predvolilnimi obljubami in nastopi v javnosti evropske volivce poskušali prepričati, da na junijskih evropskih volitvah svoj glas oddajo prav zanje. A ker izvoljeni poslanci v Evropskem parlamentu ne delujejo glede na nacionalno pripadnost, temveč v okviru političnih skupin, smo za vas preverili, kakšne prednostne naloge so si za obdobje 2009-2014 zastavile posamezne politične skupine EP-ja.
Ljudska stranka: Najpomembneje je razumeti krizo
V največji skupini Evropskega parlamenta, Skupini Evropske ljudske stranke in Evropskih demokratov (ELS-ED), pravijo, da je v tem trenutku verjetno najpomembneje razumeti, analizirati in razložiti trenutno krizo ter poiskati učinkovite in dolgoročne odgovore nanjo. Kot nam je povedal njihov tiskovni predstavnik Robert Fitzhenry, se bodo poslanci ELS-ED tudi v prihodnjem mandatu prizadevali za Evropo vrednot, za poglobljene in učinkovite žezatlantske odnose, obenem pa nadaljevali delo na področju poglabljanja in razvoja sosedske politike.
Skupina je pred volitvami pripravila t. i. "Dekalog" – deset ključnih točk oziroma smernic, po katerih se bodo ravnali v prihodnjem mandatu. "Še naprej bomo razvijali skladno energetsko politiko v kontekstu trajnostnega razvoja in ukrepov proti podnebnim spremembam, zagotavljali varnost in razvijali skupno migracijsko politiko," je pojasnil Fitzhenry in dodal: "In kar je temelj našega dela, v okviru kohezijske politike si bomo prizadevali za večjo solidarnost v Evropi, tudi med državami članicami, in podpirali vrednote evropskega socialnega modela."
Priprave socialdemokratov potekajo že dve leti
Skupina socialdemokratov v Evropskem parlamentu se je na evropske volitve začela pripravljati že leta 2007. Od oktobra tega leta pa vse do 1. junija 2008 so namreč organizirali odprte posvete za evropske volitve 2009, na katerih so sodelovali evropski sindikati, nevladne organizacije in ustanove. Na podlagi tega so sestavili manifest, ki ga je sprejelo 33 socialističnih, socialdemokratskih, laburističnih in naprednih demokratskih strank, ki sestavljajo Skupino evropskih socialdemokratov. Po besedah tiskovnega predstavnika Tonyja Robinsona bo skupina zahtevala novo politično ravnovesje, ki bo v srce Evrope postavilo socialno politiko.
"Natančneje govorimo o večji zaščiti dela in izboljšanju delovnih razmer. V zakonodajnem smislu to vključuje vprašanje direktive o delovnem času, direktive o delavcih in t. i. socialno klavzulo, ki na področju nove zakonodaje zagotavlja ohranjanje standardov socialnega varstva." Na podlagi sprejetega manifesta so se socialdemokrati zavezali k šestim prednostnim nalogam: ponovnemu zagonu gospodarstva in preprečitvi nove finančne krize, novi socialni Evropi, preoblikovanju Evrope v vodilno svetovno silo proti podnebnim spremembam, zavzemanju za enakost spolov v Evropi, oblikovanju učinkovite evropske migracijske politike ter krepitvi vloge Evrope kot partnerke za mir, varnost in razvoj.
Dest prednostnih nalog liberalcev
Skupina Zavezništva liberalcev in demokratov za Evropo je svoj program strnila v deset prednostnih nalog prihodnjega mandata. Med drugim poudarjajo pomembnost skupne zunanje in varnostne politike, spoštovanje kulturnih raznolikosti znotraj EU-ja, varovanje okolja, boj proti kriminalu in terorizmu ter spodbujanje izobraževanja na vseh ravneh.
Predsednik skupine in kandidat za predsednika Evropskega parlamenta Graham Watson nam je povedal, da bo njihova prva naloga sprejetje zakonodaje za spopadanje z gospodarsko krizo. "Evropska komisija je že predlagala nekaj ukrepov, nadaljnje pa pričakujemo konec meseca. Parlament bi moral julija razmisliti o ustanovitvi posebne komisije, ki bi ocenila dosedanji evropski odgovor na krizo in do konca leta oblikovala ustrezno politiko. Če bom izvoljen za predsednika parlamenta, bo to ena mojih prvih pobud, saj verjamem, da je EP tisti, ki bi moral prevzeti pobudo v zarisovanju poti iz recesije."
Evroskeptiki verjamejo v nacionalno demokracijo
Poleg tega je po njegovem mnenju pomembno, da na področju zakonodaje nadaljujejo tekoče delo. "Na našo pobudo je na primer Evropska komisija predložila dva predloga – prvi zadeva pravice Evropejcev pri iskanju zdravstvene pomoči v kateri koli državi članici EU-ja, drugi pa boj proti diskriminaciji v vseh poklicih. Na prvih glasovanjih smo že glasovali v podporo predlogoma, v novi sestavi parlamenta pa ju bomo pripeljali do končnega sprejetja."
Skupina Neodvisnosti/Demokracije, ki jo v parlamentu sestavljajo evroskeptiki in kritiki EU-ja, po besedah njihovega tiskovnega predstavnika Gawain Towlerja svojih prednostnih nalog ne spreminja: "Verjamemo v nacionalno demokracijo, zato si bomo še naprej prizadevali, da bo volja ljudi upoštevana. S tem namenom bomo tudi v prihodnje podpirali narode, kot so Francozi, Nizozemci in Irci, ki so glasovali proti nadaljnji združitvi, a se njihova politična skupina zanje ni zmenila. Sledili bomo delu našega nekdanjega sopredsednika Jensa Petra Bondeja in se tako še naprej trudili za večjo transparentnost evropskih institucij."
"Green new deal" Zelenih
V skupini Zelenih/Evropske svobodne zveze pa so prepričani, da Evropa potrebuje nove smernice. "Naši prioriteti sta seveda pospeševanje ukrepov za boj proti podnebnim spremembam, v okviru premagovanja gospodarske krize pa želimo preoblikovati evropsko gospodarstvo v t. i. zeleno trajnostno gospodarstvo (Green New Deal), ki bo večji pomen dajalo socialni Evropi," je povedal njihov tiskovni predstavnik Helmut Weixler. V skupini so prepričani, da s idejno zasnovo Green New Deal Evropi ponujajo pravo alternativo, saj ta pomeni solidarno Evropo, ki bo na podlagi gospodarske, socialne in okoljske trajnosti evropskim prebivalcem zagotavljala kakovostno življenje.
Kdor koli že vas bo prepričal, naj se geslo nizozemskih Zelenih "Želim si evropskih odnosov" dotakne prav vseh političnih skupin Evropskega parlamenta, saj bodo brez konstruktivnega dialoga in medsebojnega sodelovanja vse predvolilne obljube zbledele.
Aia Helena Brnič, MMC-jeva poročevalka iz Bruslja
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje