Zaradi suma številnih kršitev delavskih pravic so bili inšpektorji pri podjetju Stominus in njegovih uporabnikih stalno prisotni že od oktobra 2022.
Na podlagi inšpekcijskih nadzorov so Stominusu vročili pravnomočne odločbe o prekršku z izrekom globe zaradi kršitev v podjetjih Tomplast (22.000 evrov), Don Don (15.500 evrov pravni osebi in 2650 evrov odgovorni osebi), Veplas (9500 evrov pravni osebi in 1300 evrov odgovorni osebi), Nimrod (28.500 evrov pravni osebi in 4300 evrov odgovorni osebi) ter Perutnina Ptuj (2000 evrov pravni osebi).
Regres ni bil izplačan, plače so zamujale, dokumentacije ni bilo
V primeru Tomplasta so ugotovili neizročanje plačilnih list, neizplačilo regresa, neveljavna potrdila A1 ter neprijave izvajanja čezmejnih storitev, v Don Donu so se za globo odločili zaradi nepredložitve dokumentacije, neizplačila plače v zakonsko določenem roku, neveljavnih potrdil A1 ter neprijave izvajanja čezmejnih storitev, v Veplasu pa zaradi neprijave izvajanja čezmejnih storitev in nepredložitve zahtevane dokumentacije.
V primeru Nimroda je slovaško agencijo globa doletela zaradi neizplačila regresa, neizročanja plačilnih list in neveljavnih potrdil A1 za delavce, v primeru Perutnine Ptuj pa, ker posredovani delavci tam niso opravljali dela skladno s prijavo na Zavodu RS za zaposlovanje.
Inšpektorat je posebej poudaril še, da se Stominus ni odzival na njihove pozive za dostavo dokumentacije v zvezi z uporabnikoma Iskra ISD in Perutnina Ptuj, zaradi česar so mu izdali dva plačilna naloga v skupni vrednosti 3000 evrov. Oba sta bila vročena in sta pravnomočna.
"Takšno izkoriščanje delavcev se mora končati," je poudaril v. d. glavnega delovnega inšpektorja Luka Lukić. Ne gre le za posamezne primere izkoriščanja, temveč za vzpostavljen poslovni model, je opozoril. "Na inšpektoratu za delo bomo naredili vse, da takšne prakse prekinemo in jih primerno sankcioniramo," je še napovedal.
Ministrstvo odvzelo dovoljenje za posredovanje delavcev
Stominus je bil kot agencija za posredovanje dela registriran na Slovaškem do 16. decembra 2021, od takrat naprej pa ima tam status gospodarske družbe, brez dovoljenja za opravljanje te dejavnosti.
V Sloveniji je imel podružnico, registrirano kot agencijo za opravljanje dejavnosti posredovanja delovne sile, do 3. novembra. Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ji je odvzelo dovoljenje za opravljanje dejavnosti in jo izbrisalo iz registra za opravljanje dejavnosti zagotavljanja dela delavcev uporabnikom.
Delo so urejali za delavce iz Srbije, BiH-a in Severne Makedonije, Ukrajine
Zgodba je v javnost prišla marca, ko so na inšpektoratu pojasnili, da so izvedli obsežno akcijo, v kateri so pod drobnogled poleg Stominusa vzeli še slovaško agencijo za posredovanje dela Pertas. Ti agenciji sta v slovenska podjetja Tomplast, Nimrod, Mahle Bovec in Mahle Komen, Perutnina Ptuj, Marles hiše, Engrotuš, Plamtex, Iskra ISD - strugarstvo, Don Don, Kovinoplastika Lož in Veplas skupaj posredovali 379 delavcev, pretežno iz Srbije, BiH-a in Severne Makedonije, nekaj pa tudi iz Ukrajine.
Kar 138 so jih našteli v trgovcu Engrotuš, kjer so posredovani delavci delo po ugotovitvah inšpektorjev opravljali prek zakonsko dovoljenega časa, eden od njih je v mesecu dni opravil 413 ur – v povprečju je delal vse dni v mesecu vsaj 13 ur na dan.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje