Krka je dosegla tudi 56,9 evra in je s tem že 24 odstotkov nad večletnim dnom, doseženim konec decembra. Foto: MMC RTV SLO
Krka je dosegla tudi 56,9 evra in je s tem že 24 odstotkov nad večletnim dnom, doseženim konec decembra. Foto: MMC RTV SLO
Microsoftove delnice so se v sredo tretjič zapored podražile, tokrat za odstotek, na 18,63 dolarja. Foto: EPA
Warren Buffett
Švicarska pozavarovalnica Swiss je imela lani milijardo frankov izgube. Zdaj jo rešuje sloviti vlagatelj Warren Buffett. Njegovo podjetje Berkshire Hathaway je v Swiss Re vložilo tri milijarde frankov. Delnice so bile v četrtek tudi za dvajset odstotkov pod gladino. Foto: EPA

Enotni tečaj Krke se je v četrtek ob 0,7 milijona evrih prometa povzpel za 2,9 odstotka, najvišji posli pa so se sklepali pri 56,9 evra. Prav Krkine delnice naj bi imele od farmacevtov na območju največ prostora za rast. Lepo so se podražile še delnice Mercatorja (dva odstotka), Intereurope (1,2 odstotka) in Gorenja (0,8). Cenile so se manj likvidne delnice. Pozavarovalnica Sava in Sava Re sta cenejši za tri odstotke. Slovenski borzni indeks (3.855 točk) se je zvišal četrtič v zadnjih petih dneh, vendar v tem obdobju naredil le manjši korak naprej.

Tečaji najprometnejših delnic:
KRKA 2,86 % 56,05 EUR
TELEKOM 0,09 % 125,94
NOVA KBM -0,32 % 9,24
LUKA 0,62 % 24,25
MERCATOR 1,97 % 165,03
GORENJE 0,87 % 11,59
AERODROM 0,07 % 27,03
SAVA RE -2,95 % 12,49

Dow Jones spet pod 8.000 točkami


Na Wall Streetu so spodbudno začeli sredino trgovanje, toda na koncu je bil Dow Jones (7.956 točk) spet obarvan rdeče. Za njegovo 1,5-odstotno izguba je krivo živilsko podjetje Kraft Foods, ki je imelo v zadnjem četrtletju občutno nižji dobiček. Očitno v tej hudi krizi Američani varčujejo tudi pri dobrinah, ki so nujno potrebne za preživetje. Res slab znak za gospodarstvo, ki ga v 70 odstotkih poganja potrošnik. Kraftove delnice so padle za devet odstotkov, podoben padec pa je (prav tako zaradi slabših prodajnih rezultatov) imela tudi družba Walt Disney.

Banke čakajo Obamov načrt
Večji padec je preprečila novica, da se je prejšnji mesec storitveni sektor v ZDA držal bolje od pričakovanj. Spet so se padcu izognile tehnološke delnice, ki ta mesec lepo pridobivajo, vendar je po trgovanju sledila hladna prha, saj je Cisco posvaril, da utegnejo biti to četrtletje prihodki nižji tudi do 20 odstotkov. Medtem bančne delnice še kar preživljajo kalvarijo. Delnice Bank of Americe so padle za 11 odstotkov in za hip dosegle 19-letni minimum. Še vedno je precej nejasnosti, kakšen načrt za rešitev bank bo naslednji teden predstavil Barack Obama.

Zaradi črne slike na trgu dela je Dow Jones izgubljal tudi na začetku četrtkovega trgovanja, nato pa le krenil v pozitivno območje in spet presegel 8.000 točk.


ECB ni spremenila obrestne mere
V četrtek so azijske borze z izjemo Tokia kljub slabi predstavi New Yorka krenile navzgor. Glavni vzrok je v pričakovanjih, da se bo kitajsko gospodarstvo (tudi na račun vladnih spodbud) hitro pobralo in da gospodarska rast ne bo bistveno nižja od prejšnjih let. V Evropi je bila v ospredju odločitev Britanske centralne banke o vnovičnem znižanju obresti, in sicer za pol odstotne točke, medtem ko evroobresti ostajajo pri dveh odstotkih. Odmeva visoka lanska izguba največje nemške banke. Deutsche Bank je imela zaradi milijardnih odpisov slabih posojil 5,7 milijarde evrov izgub pred davki. Delnice so takoj izgubile sedem odstotkov.

T. O.