Mariborska urgenca je bila sofinancirana z evropskim denarjem. Foto: BoBo
Mariborska urgenca je bila sofinancirana z evropskim denarjem. Foto: BoBo
Krašek
Krašek je nedavno javno naznanil nezakonite domnevne pritiske nanj zaradi njegovega dela. Foto: BoBo
Gradbinci zanikajo kartelno dogovarjanje

Dokument je bil izdan, a še ni javen, saj postopek teče. To je potrdil prvi mož AVK-ja Andrej Krašek, ki do dokončne izdaje odločbe agencije postopka javno ne komentira.

Časnik Finance pa piše, da povzetek relevantnih dejstev predčasno ne bi bil izdan, če ne bi AVK ugotovil znamenj prepovedanega kartelnega dogovarjanja.

Po pisanju časopisa naj bi bili v kartelu udeleženi GH Holding, Begrad v stečaju, Kolektor Koling in Tames.

Varuh konkurence zdaj čaka na odgovore vpletenih podjetij. Ko jih prejme, lahko postopek ustavi ali pa nadaljuje z izdajo upravne odločbe o kartelu, nato pa še s prekrškovnim postopkom in globo. Ta lahko po zakonu znaša do desetine letnega prometa kršiteljev.

Gradbinci kakršna koli dogovarjanja zanikajo.

Miklavčič: AVK napačno sklepa
Prvi mož GH Holdinga Blaž Miklavčič je za Finance povedal, da je AVK popolnoma napačno sklepal na podlagi indicev, ki jih je imel v zvezi s tem projektom. Na ugotovitve so odgovorili, Miklavčič pa meni, da se kartel niti teoretično ni zgodil, cena za mariborsko urgenco na kvadratni meter pa naj bi bila nižja od cen vseh urgenc, ki se gradijo po Sloveniji.

V Kolektorju Kolingu menijo, da so očitki v celoti neutemeljeni, kar da so natančno obrazložili v odgovoru agenciji.

Sum prijavil nekdanji minister
Sume kartelnega dogovarjanja je pred letom dni agenciji prijavil takratni minister za zdravje Tomaž Gantar. Kot je povedal za časopis, je bil ves čas prepričan, da se bodo njihovi sumi potrdili. Kljub sumom pa se je z GH Holdingom vseeno pogajal, ker bi sicer Maribor zaradi izgube evropskega denarja lahko ostal brez nove urgence.

Revizijo vložili neprijavljeni podjetji
Na lanski prvi razpis za gradnjo urgence v UKC Maribor so se prijavili Strabag, Kolektor Koling in GH Holding s ponudbami od 10,5 do 17,7 milijona evrov, revizijski zahtevek pa sta dala Tames in Begrad, ki se sploh nista prijavila. Na ponovljeni razpis se je prijavil samo GH Holding s partnerji Tamesom, Begradom in Kolektorjem Kolingom in ceno 18,7 milijona evrov. V pogajanjih z ministrstvom so privolili v znižanje na 13,3 milijona evrov.
Vendar pa Finance ugotavljajo, da bi lahko bile ugotovitve AVK tudi vprašljive, saj konzorcija družb ne sestavljajo klasični konkurenti, ki bi se zato dogovarjali o kartelu, ampak se njihove dejavnosti in storitve bolj ali manj dopolnjujejo, tako da bi pač lahko šlo tudi za popolnoma običajno skupno podjetje, t. i. joint venture, kar pa ne bi bilo sporno.

Gradbinci zanikajo kartelno dogovarjanje