DAX je eden najpomembnejših borznih indeksov v Nemčiji. Foto: Reuters
DAX je eden najpomembnejših borznih indeksov v Nemčiji. Foto: Reuters

Cene nafte so potonile, tečaj evra pa se je okrepil. Pridobiva tudi zlato.

V Frankfurtu je indeks DAX izgubil 3,01 odstotka, v Parizu pa indeks CAC 40 3,31 odstotka. Znižal se je tudi indeks borze v Londonu FTSE 100, namreč za 1,55 odstotka.

Na Dunaju je indeks ATX nazadoval za 3,05 odstotka in v Zürichu indeks SMI za 2,45 odstotka. V Milanu je indeks FTSE MIB zaznal 3,60-odstotni padec.

Na evropskih borzah je po poročanju italijanske tiskovne agencije Ansa danes izpuhtelo več kot 422 milijard evrov.

V New Yorku so tečaji vrednostnih papirjev danes prav tako globoko v rdečem. Industrijski indeks Dow Jones je približno štiri ure pred koncem trgovanja na 3,20 odstotka nižji ravni kot v sredo. Širši indeks S&P 500 je doslej izgubil 3,96 odstotka vrednosti, tehnološki indeks NASDAQ pa je padel za 4,90 odstotka.

Sorodna novica Trump svojo uvedbo carin označil za "enega najpomembnejših dni v ameriški zgodovini"

Tečaj evra se je v primerjavi z dolarjem okrepil. Pozno popoldne so z evrom v Frankfurtu trgovali po tečaju 1,1055 dolarja, kar je okoli dva centa več kot v sredo. Evropska centralna banka (ECB) je opoldne določila referenčni tečaj evra pri 1,1097 dolarja (v sredo pri 1,0803 dolarja).

Nafta se je zaradi zaskrbljenosti, da bo gospodarska recesija zmanjšala povpraševanje, močno pocenila. Za 159-litrski sod teksaške nafte, ki bo dobavljena maja, je bilo treba na borzi v New Yorku popoldne po evropskem času odšteti 66,34 dolarja, kar je 5,37 dolarja manj kot v sredo. V Londonu so se junijske terminske pogodbe za severnomorsko nafto brent doslej pocenile za 5,11 dolarja na 69,84 dolarja.

Na drugi strani pa je zlato, ki v negotovih časih velja za varno naložbo, zaznal novo rekordno vrednost. Danes je bilo za 31,1-gramsko unčo treba odšteti 3167,84 dolarja.

Trump je v sredo napovedal uvedbo 10-odstotnih carin na uvoz iz vsega sveta, kar bo začelo veljati v soboto, 5. aprila, ter še višje carine za okrog 60 držav in EU-ja, ki bodo uveljavljene prihodnjo sredo, 9. aprila. Za EU bodo veljale 20-odstotne carine.

Že danes pa so začele veljati 25-odstotne ameriške carine za avtomobile. Visoke carine za uvoz vseh avtomobilov in lahkih tovornjakov v ZDA so začele veljati opolnoči po washingtonskem času oz. ob 6. uri po srednjeevropskem času. Carine bodo v naslednjem mesecu začele veljati tudi za avtomobilske dele.

Napoved krčenja svetovne trgovine

Vodja Svetovne trgovinske organizacije (WTO) Ngozi Okonjo-Iweala je dejala, da bodo ameriške carine "imele znatne posledice za svetovno trgovino in obete gospodarske rasti". V izjavi je izrazila "globoko zaskrbljenost zaradi teh posledic in možnosti za stopnjevanje v carinsko vojno s ciklom povračilnih ukrepov, ki vodijo v nadaljnje upade trgovine".

V novi oceni WTO-ja zdaj pričakuje, da se bo obseg svetovne trgovine letos zmanjšal za en odstotek namesto triodstotne rasti, ki jo je napovedal v svoji oktobrski oceni.