V Aziji je najbolj padel hongkongški indeks Hang Seng. Foto: EPA
V Aziji je najbolj padel hongkongški indeks Hang Seng. Foto: EPA
Wall street
Bush svari, da bi lahko neukrepanje povzročilo še hujše posledice krize. Foto: EPA

Hongkongški indeks Hang Seng je danes padel za dva odstotka, podobno so ameriško negotovost čutili tudi v Avstraliji. Kitajski indeks Šanghaj Composite je padel za slab odstotek, japonski trgi pa so bili zaradi državnega praznika zaprti.

V ponedeljek je na ameriških trgih indeks Dow Jones padel za 3,3 odstotka, s čimer je izničil petkov uspeh. Največji udarec so dobile bančne delnice, saj so se ljudje raje odločali za naložbe v dobrine, kot sta nafta in zlato.

Padec cen je sledil že omenjenemu velikemu padcu v ZDA, kjer administracija še vedno razpravljaja o smiselnosti 700 milijard dolarjev (496 mrd. evrov) vrednega načrta za pomoč prizadetim podjetjem. Bela hiša je kongres že pozvala, naj podpre načrt in s tem omeji še večjo gospodarsko škodo. Dvomi o uspešnosti načrta pa prihajajo tako s strani demokratov kot tudi republikancev.

Načrt predvideva, da bi lahko ameriški finančni minister Henry Paulsen vzpostavil sklad, s katerim bi od ameriških bank in drugih finančnih institucij odkupil večino slabih dolgov.

Kritike o prenagljenosti
Vodja senatne večine Harry Reid je dejal, da ga je administracija predsednika Georgea Busha predložila v čimprejšnjo potrditev, brez razprave, s katero bi ga lahko izboljšali. Podobno meni tudi republikanec Richard Shelby, član senatne komisije za bančništvo. Dejal je, da bi bilo nesmiselno porabiti veliko davkoplačevalskega denarja za načrt, ki bi bil nepremišljen.

Bush pa je posvaril, da bi neaktivnost lahko povzročila širše posledice. O načrtu naj bi pred senatno komisijo za bančništvo nastopila tako finančni minister Paulsen in predsednik FED-a Ben Bernanke.

M. R.