Čeprav se NLB pripravlja na prodajo, bo Slovenski državni holding (SDH) prihodnji teden popolnil, delno pa tudi zamenjal NLB-jev nadzorni svet. Vrata za zamenjavo uprave so nato odprta. Gre za neizpodbitne pravice lastnika, pravi viceguvernerka v odhodu Stanislava Zadravec Caprirolo, vendar v isti sapi opozarja: "Morajo pa jih uresničevati na način, da ne destabilizirajo banke, čeprav je njihova last, ker gre vseeno za neko sistemsko pomembno banko."
Zamenjava celotne uprave naenkrat zato ne bi bila niti modra niti učinkovita odločitev, je opozorila.
Medja ima pred seboj še dobro leto in pol
Običajno sicer zamenjava uprave v banki poteka ob izteku mandata ali ob nesolidnem poslovanju. Janku Medji se bo mandat iztekel jeseni prihodnje leto, banka pa je lani pridelala 80 milijonov evrov dobička, nobeden izmed pogojev torej ni povsem upravičen.
"Če pa tovrstnih razlogov ni, je potrebna posebna pozornost. Ker, kot rečeno, korporativno upravljanje se ne tiče samo uspešnosti poslovodnih organov, ampak tudi ustreznega ravnanja lastnika," je izpostavila viceguvernerka.
Prav zato, da bodo kadrovske zamenjave pregledne in v korist banki, je centralna banka z SDH-jem že dlje časa v stikih, priznava Zadravec Caprirolova. "Komunikacija je vzpostavljena, je pravočasna in računamo, da vsi ravnajo v skladu s predpisi," je dejala.
Nesmiseln sistem
Še posebno pazljivost centralna banka svetuje pri izboru nadzornikov, in sicer, da se ne bodo, kot se je že zgodilo, morali predčasno posloviti. Kriv je nesmiseln sistem, je prepričana Zadravec Caprirolova."Za člane nadzornih svetov se preverja izpolnjevanje pogojev post festum, za člane uprav pa predhodno," je pojasnila.
In čeprav so skušali sistem spremeniti, da bi tudi nadzorniki pred opravljanjem funkcije morali pridobiti licenco, dozdajšnje vlade za to niso imele posluha.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje