Banko je s terminskimi posli oškodoval borzni posrednik, ki je izkoristil poznavanje varnostnega sistema skupine.
Skupaj z odpisi, povezanimi s krizo na ameriškem hipotekarnem trgu, bo banka potrebovala 5,5 milijarde evrov novega kapitala, ki ga bo pridobila s prodajo delnic.
31-letnik ni imel pomočnikov
Banko je opetnajstil 31-letni Francoz Jerome Kerviel, prevaro pa naj bi po besedah prvega moža banke Jean-Pierra Mustiera izvedel sam. Banki se je prevarant pridružil leta 2000, na leto pa je zaslužil manj kot 100.000 evrov. Prevaro je Kerviel že priznal. Iz Societe Generala so sporočili, da so goljufije temeljile na povsem preprostih transakcijah, a so bile zakrite s "prefinjenimi in raznolikimi tehnikami".
Dobri rezultati poslovanja
Trgovanje z delnicami banke so zjutraj najprej ustavili, ko pa so se vrnile na trg, so izgubile 3,6 odstotka vrednosti. Kljub temu napovedi pravijo, da bo imela banka za leto 2007 od 600 do 800 milijonov evrov dobička, natančno poročilo o svojem poslovanju pa bodo predstavili 21. februarja.
Največja bančna prevara do zdaj
Prevara spominja na prevaro Nicka Leesona iz leta 1995, ki je na kolena spravil Barings Bank, zaradi nje pa je moral za šest in pol let v zapor. A Leeson je banko oškodoval "le" za nekaj več kot milijardo evrov, kar je komaj slaba četrtina Kervielove goljufije. Druga največja prevara je tista iz korporacije Sumitomo, v višini 2,6 milijarde dolarjev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje